Miševi mogu nanjušiti rak pluća
Miševi su naučili raspoznati razliku između urina zdrave i bolesne životinje, a sada se radi na izumu umjetnog nosa
Više od 1,3 milijuna ljudi diljem svijeta godišnje umire od posljedica raka pluća. U liječenju najveću prepreku predstavlja kasno otkrivanje, a upravo na novim metodama dijagnostike intenzivno rade istraživači instituta Modell u Philadelphiji.
U eksperimentu s laboratorijskim miševima znanstvenici okupljeni oko projekta rane dijagnostike došli su do senzacionalnog otkrića - miševi mogu raspoznati najmanje kemijske promjene kakve u organizmu uzrokuju tumori, prenosi Süddeutsche Zeitung.
Miševi su prvo naučili raspoznati razliku između urina zdrave i bolesne životinje. Na temelju toga su znanstvenici razvili kemijske metode za uspješno prepoznavanje raka u 47 od 50 slučajeva, a sada pokušavaju razviti tzv. "umjetni nos" koji u urinu prepoznaje indikatore tumora.
Ukoliko dođe do inovacije nosa, bit će to veliki napredak u istraživanjima raka. Naime, rak pluća još uvijek nije moguće sa sigurnošću rano dijagnosticirati, a jednom kad pacijenti osjete bol u prsnom košu često je već prekasno za adekvatno liječenje.
Novi komentar