Menadžerski bonusi su pridonijeli globalnoj krizi
Međunarodni institut za financije ohrabren je promjenama koje provode financijske institucije.
Banke su suglasne da su naknade izvršnim direktorima pridonijele financijskoj krizi i nastoje uskladiti plaće dužnosnicima s ostvarenim rezultatima i dugoročnim interesima dioničara, pokazala je najnovija studija Međunarodnog instituta za financije (IIF).
U izvješću IIF-a navodi se da su globalne tvrtke nastavile provoditi reforme koje je taj međunarodni bankovni lobi predložio u srpnju 2008. u ranoj fazi financijske krize proizišle iz prekomjernog rizika koje su poduzele mnoge najveće svjetske financijske institucije.
"Svjedočimo čitavom nizu temeljnih promjena u praksama navedene industrije temeljenim na načelima, i to je vrlo ohrabrujuće", kazao je izvršni direktor Bank of Nova Scotia Rick Waugh.
Waugh, supredsjedatelj odbora za primjenu najboljih tržišnih praksi pri IIF-u, ustvrdio je ipak kako dosta posla još predstoji kako bi se u potpunosti provele reforme po pitanju naknada.
Dodao je i da univerzalan pristup nije moguće primijeniti s obzirom na velike razlike među kompanijama i različite ciljeve i tržišta.
Prilikom objave istraživanja provedenog među njegovim članicama-globalnim financijskim institucijama, IIF je ustvrdio da su kompanije svjesne da su prekomjerne naknade naštetile njihovom ugledu i da nastoje izmijeniti dosadašnje načine dodjele naknada.
Istraživanje IIF-a obuhvatilo je 37 od ukupno 70 članica toga instituta a provedeno je u razdoblju od prosinca prošle do ožujka ove godine.
U izvješću se još navodi da se tvrtke suočavaju s izazovima poboljšanja politika isplate naknada, uključujući i rješavanje pitanja vezanih uz tehničke, ekološke i organizacijske strukture.
"Prakse u vezi naknada u bankovnom sektoru prolaze brze promjene, no trajne promjene zahtijevat će značajnu količinu vremena i truda", ističe se u izvješću IIF-a. (hina/metro-portal)
Novi komentar