Ljudsko tijelo se potpuno obnovi svake sedme godine? Ne baš
Istina je da pojedine stanice imaju ograničen životni vijek i da ih nakon odumiranja zamijene nove, ali to nema nikakve veze sa sedmogodišnjim ciklusom
Popularno je mišljenje da se ljudsko tijelo svakih sedam godina potpuno obnovi (neki tvrde svakih deset godina). Drugim riječima, nakon tog vremenskog perioda po teoriji mi postajemo potpuno nova ljudska bića jer je svaku našu stanicu zamijenila nova. Recite nam, osjećate li se vi mlađima nego što ste bili prije sedam godina?
Istina je da pojedine stanice imaju ograničen životni vijek i da ih nakon odumiranja zamijene nove. U enciklopediji The New York Public Library Science Desk Reference (Stonesong Press, 1995.) stoji: „U ljudskom tijelu se nalazi između 50 i 75 trilijuna stanica... Svaki tip stanice ima svoj životni vijek; kad čovjek umre, mogu proći sati ili dani dok sve stanice u tijelu ne umru." Forenzičari se služe upravo tom činjenicom kad određuju vrijeme i uzrok smrti žrtava ubojstva.
Crvene krvne stanice žive oko četiri mjeseca, bijele pak više od godinu dana. Stanice kože žive dva do tri tjedna. Stanice debelog crijeva žive četiri dana. Spermiji oko tri dana, a moždane stanice čitav ljudski vijek s tim da se neuroni u cerebralnom korteksu uopće ne zamjenjuju novima nakon što odumru.
Zaključak - nema ništa posebno oko sedmogodišnjeg ciklusa s obzirom da stanice odumiru i da se mijenjaju i obnavljaju neprestano. Nije poznato gdje je začet ovaj mit, ali očito je baš to - mit.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar