Laž je da su mobiteli štetni za zdravlje
Opasnost od nekih bolesti ne raste s uporabom mobilnog uređaja
Upotreba mobitela kod odraslih ne ostavlja nikakve zdravstvene posljedice pa tako i ne donosi sa sobom povećanu opasnost od raka, kako se do sada spekuliralo, proizlazi iz rezultata prve dugogodišnje studije o štetnosti upotrebe mobilnih telekomunikacijskih uređaja Njemačkog državnog ureda za zaštitu od zračenja.
- Sadašnje dopuštene granice elektronskog zračenja za mobitele i bežične telefone su više nego dostatne - rekao je njemački ministar zaštite okoliša Sigmar Gabriele.
On je napomenuo da šestogodišnje istraživanje nije pokazalo nikakvu povezanost upotrebe mobitela sa zdravstvenim promjenama. U to su uključeni rak, ali i glavobolja i nesanica.
- Opasnost od moždanog tumora ne raste upotrebom mobitela - rekao je Gabriel.
Samo za odrasleŠestogodišnje opsežno istraživanje u Njemačkoj nije pokazalo nikakvu povezanost upotrebe mobitela sa zdravstvenim promjenama. U to su uključeni rak, ali i glavobolja i nesanica. Istraživanje se odnosi samo na odrasle osobe.
Ministar je istodobno izjavio da studija nije mogla isključiti moguće negativne posljedice telefoniranja mobilnim uređajima za djecu. - Pogotovo kod djece mlađe od 12 godina prisutne su mnogobrojne nejasnoće oko mogućih zdravstvenih rizika - rekao je Gabriel.
Njemački ured za zaštitu od zračenja stoga i dalje preporučuje ‘oprez’ prilikom upotrebe mobilnih uređaja kod djece. Nevladin Savez za zaštitu okoliša (BUND) zatražio je stoga preventivnu zabranu upotrebe mobitela za djecu.
- Toliko dugo dok pred nama ne leže pouzdane studije o utjecaju zračenja, mobiteli bi za djecu trebali biti zabranjeni - smatra čelništvo BUND-a. (HINA)
Novi komentar