« Svijet
objavljeno prije 4 godine i 10 mjeseci
ANALIZA

Koronavirus - najopasniji neprijatelj Donalda Trumpa

Nakon prvih umirujućih poruka američki predsjednik je napravio zaokret u politici prema koronavirusu. Očito smatra da bi širenje epidemije moglo utjecati na ishod predsjedničkih izbora.

Prvo je, po običaju, lupetao...
Prvo je, po običaju, lupetao... (Arhiva)
Više o

Donald Trump

,

koronavirus

Govor Donalda Trumpa iz Oval Officea djelovao je panično, ali to se moglo i očekivati. Nakon što je američki predsjednik umanjivao opasnost od koronavirusa govoreći o "gripi" koja će "brzo proći", u srijedu je donio dramatičnu odluku o zabrani ulaska Europljana u SAD, izuzevši Veliku Britaniju.

Recept ne iznenađuje, Trump nade polaže, kao i ranije, u izolaciju, u "America First", u zatvorene granice. Sad bi to stvarno moglo pomoći barem u usporavanju širenja virusa čime bi se kapacitete američkog zdravstvenog sustava spasilo od prijetećeg kolapsa.

Jer, ono što je Trumpu proteklih dana moralo postati jasno sigurno nisu samo posljedice eksponencijalnog širenja virusa, koje se na početku polako pojačava, a kasnije sve brže i brže. Pogled prema Italiji i Kini pokazuje što bi moglo uskoro zaprijetiti i SAD-u. A pogled na vrijednosti dionica na burzama i tržište rada pokazuje Trumpu da virus za njegove birače nije samo zdravstveni nego i gospodarski problem koji bi mogao ugroziti i njegov ponovni izbor.

Trumpove mjere "potpuno neprikladne"

Da bi pomogao gospodarstvu i zaposlenicima, Trump planira dodatno smanjenje kamata i poreza na dohodak. Mark Rom, profesor na McCourt School za državno pravo u Washingtonu, smatra da su planirane mjere "potpuno neprikladne". Puno važnije je misliti na brojne Amerikance bez zdravstvenog osiguranja i inzistirati na plaćenom bolovanju, što u SAD-u nije obvezno.

Ali sadašnji predsjednik o tomu ne želi čuti. Osim toga, njegovo planirano smanjenje poreza stavlja novac u krive ruke, kaže Mark Rom. Umjesto da pomogne slabima, Trump ponovo pomaže onima koji bolje zarađuju, a potrebiti neće dobiti ništa.

Istina, predsjednik je na jednoj konferenciji za novinare s irskim premijerom Leom Varadkarom naglasio da mu je "ljudski faktor" puno važniji nego ekonomske posljedice krize s koronavirusom. Ali, Trump točno zna gdje većina njegovih pristaša vidi njegovu snagu: većina Amerikanaca vjeruje da on djeluje u korist svojih birača kad se radi o radnotržišnoj i gospodarskoj politici. Unatoč lošim rezultatima u ispitivanjima javnog mnijenja, to je bilo jedino područje na kojemu je dobivao dobru ocjenu.

Trumpov najveći neprijatelj

Ali, koronavirus pogađa američko gospodarstvo, vrijednosti dionica na burzama su dramatično pale, kao zadnji put u vrijeme financijske krize 2008. godine. Velik je strah da će zdravstvena kriza postati nova financijska kriza.

A upravo to je situacija koja u Trumpovom taboru izaziva paniku. Rast vrijednosti dionica bio je dobrodošao umirovljenicia i milijunima Amerikanaca koji su uložili u dionice kao sigurnost za svoju starost. Pad vrijednosti dionica na burzama je najveći neprijatelj Donalda Trumpa.

Do sada je Trump na gospodarske probleme reagirao smanjenjem poreza, poticajima za gospodarstvo i drugim kratkoročnim mjerama. Na taj način je mogao spriječiti prijeteću recesiju u SAD-u. Koronavirus ga stavlja pred nove probleme koje ne može riješiti svojim dosadašnjim receptima.

Trump ne može umiriti Amerikance

"Njegova politička snaga više ne funkcionira", kaže Mark Rom. Amerikanci bi sada htjeli smirenje, da vide da predsjednik drži situaciju pod kontrolom. A upravo to im Trump ne može pokazati.

Radilo se o nedostatku zdravstvenog osiguranja, padu vrijednosti dionica, smanjenju dohotka ili masovnoj nezaposlenosti: ako Donald Trump ne uspije zaštititi građane od snažnog udarca koronavirusa, onda će mu nedostajati najvažniji argument za ponovni izbor.

Piše: Oliver Sallet/DW
14.03.2020. 08:00:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh