Kanabis je sve opasniji?
Heroin je i dalje najveći problem, ali i lake droge su sve opasnije. Na europskom tržištu se stalno pojavljuju nove tvari koje su sve čišće i jače, upozorava europski stručnjak Wolfgang Götz.
Deutsche Welle: Gospodine Götz, je li problem droge u Europi još uvijek zabrinjavajući?
Wolfgang Götz: Imamo vrlo složenu situaciju. Stalno se proizvode nove droge. Ono što me sada stvarno zabrinjava su jačina i čistoća nekih supstanci koje su trenutačno na tržištu. To su uglavnom tvari koje se u narodu zovu "lakim drogama", poput kanabisa i Ecstasyja.
Sve do prije dvije godine većina ljudi koji su počinjali prodavati droge bili su korisnici heroina. Danas su to oni koji konzumiraju kanabis. U Europi se sve češće događa da na hitnu pomoć stižu pacijenti koji su konzumirali samo kanabis. Razlog za to je da su današnji proizvodi kanabisa sve jači.
Koje droge su trenutačno najveći problem?
A sintetičke droge?Kada se pogleda na što odlazi najviše novca u zdravstvu i društvu, onda je to još uvijek heroin.
Naravno, i one su veliki problem. Tu je glavna poteškoća to što te supstance u pravilu najprije čak nisu ni zabranjene. To znači da se pojavljuje molekula koja nije ni na jednom popisu, dakle nije zabranjena, i koja se onda prodaje u obliku tableta ili praška.
Mi za to doznajemo tek onda kada se ti slučajevi pojave na hitnoj pomoći ili kada socijalni radnici donesu pronađene tablete na analizu. Ili kada se nešto zaplijeni zbog sumnje da se radi o Ecstasyju.
Tek tada se kod nas pokreće mašinerija. Mi pokušavamo pomoću naše mreže od nacionalnih partnera doznati gdje se te tvari sve pojavljuju. Tada često utvrdimo da konzumenti ne završavaju samo na hitnoj, nego da ima i smrtnih slučajeva. Naravno, onda moramo postati aktivni. Ali dok mi možemo nešto poduzeti, do tada već u pravilu imamo 20 do 30 smrtnih slučajeva.
Igra li Internet veliku ulogu u Vašem poslu?
Internet na mnogim područjima igra veliku ulogu. Najveći problem je to što je on postao tržište. Primjerice, nama je poznato 650 internetskih prodavaonica koje raspačavaju ilegalne droge po Europi. Ako taj shop ili internetska stranica ima svoje sjedište na nekom egzotičnom otoku, to svejedno može značiti da se roba šalje u Njemačkoj ili iz Njemačke.
Europol je zato prošle godine formirao centar za cyber-kriminal koji ništa drugo ne radi osim progona takvih slučajeva. Prošli tjedan je osnivač Silk Roada, prve i najveće takve mreže, u SAD-u osuđen na doživotni zatvor. Dakle, nešto se kreće. No tu je vrlo teško nešto suzbiti, jer i na drugoj strani sjede profesionalci.No ne postoji samo tzv. surface web koji je dostupan preko Googlea, nego i "deep web", odnosno "mračni internet" u kojem je sve šifrirano. Tu je teško ući. A ako se onda još i plaća virtualnom valutom bitcoin ili nečim sličnim, vrlo je teško otkriti pozadinu toga.
Wolfgang Götz je šef Europskog ureda za droge i ovisnosti (EBDD).
Novi komentar