Kakve prijatelje tražimo kad smo sretni?
Kada smo sretni, vjerojatnije je da ćemo žrtvovati dio udobnosti i sigurnih odnosa, kako bismo postigli dugoročnu dobit
Međuljudski odnosi i druženja vrlo su bitni za psihičko zdravlje, no znate li koji točno? Zasigurno na raspoloženje ne utječe isto poslijepodne provedeno sa svekrvom s kojom se ne slažete i kava s najboljom prijateljicom.
Nedavno istraživanje objavljeno u časopisu Psychological Science otkrilo je kakvo društvo zapravo tražimo kada smo sretni, a kakvo kada nismo. Ispostavilo se da se u dobra vremena ne družimo s prijateljima, nego sa strancima, a kada nam je teško okrećemo se onima koji su nam najbliži.
Znanstvenici su promatrali raspoloženja i interakcija više od 30.000 osoba, većinom iz Francuske. Podaci su prikupljani preko aplikacije - ispitanici su trebali u različito doba dana javljati kako se osjećaju, što rade i s kim su, ako nisu bili sami.
Potom su istražili kako je raspoloženje ispitanika utjecalo na izbor društva te kako su se osjećali nakon druženja.
Rezultati su pokazali da se socijalna interakcija odvija ciklički - određene emocije i raspoloženja vode nas određenim ljudima koji nam onda dižu ili spuštaju raspoloženje usmjeravajući nas potom na druge osobe.
Kada su se osjećali sretno ispitanci su vrijeme običavali provoditi sa strancima, a oni su ih "spuštali", odnosno umanjivali sjećaj sreće. Kada su bili tužni tražili su društvo prijatelja, partnera i obitelji koji su ih mogli oraspoložiti.
Kada se osjećamo loše, jedino što želimo je ponovno se osjećati dobro. Ali kada smo sretni, vjerojatnije je da ćemo žrtvovati dio udobnosti i sigurnih odnosa, kako bismo postigli dugoročnu dobit, kao što je društveno umrežavanje ili stvaranje novih prijatelja. Svoju sreću koristimo da nam kao energiju za povezivanje s novim ljudima. Ti stranci, pak, mogu postati prijatelji na koje ćemo se osloniti kada se opet budemo osjećali loše.
Naravno, rezultati studije ne mogu se primijeniti na sve ljude jer smo različiti, no pokazali su poveznicu između raspoloženja i društva.
Znanstvenici dodaju kako se može ići i u obrnutom smjeru, odnosno kada znamo da ćemo se susresti s nekim s kim nismo bliski, mi na nesvjesnoj razini "pumpamo" naše raspoloženje i stavljamo se u mod za izlaske i druženje.
Novi komentar