Kako svađe utječu na zdravlje
Psiholozi su proučavali dinamiku odnosa dugogodišnjih parova i bračnih partnera, odnosno način na koji se svađaju i kako to utječe na njihovo zdravlje...
Svađe su normalna stvar u svakoj vezi - ako očekujete da ih nema, živite u oblacima... ipak, treba se svađati na konstruktivan način, jer je dokazano da način na koji se svađamo utječe na to koje bismo bolesti mogli razviti u poznim godinama života.
Na Sveučilištu Northwestern provedena je studija u kojoj su analizirani podaci o parovima prikupljani 20 godina. Psiholozi su proučavali dinamiku odnosa dugogodišnjih parova i bračnih partnera, odnosno način na koji se svađaju i kako to utječe na njihovo zdravlje.
"Promatrali smo bračne konflikte koji traju 15 minuta i pokušali predvidjeti koje će zdravstvene probleme bračni partneri razviti u 20 godina. To smo pokušali otkriti iz njihovog emocionalnog ponašanja tijekom svađe", kaže autorica studije Clauda Haase sa Sveučilišta Northwestern.
"Konflikti se događaju u svakom braku, no ljudi se na različite načine nose s njima. Neki eksplodiraju, neki se povuku. Studija je pokazala da različite emocionalne reakcije na svađu, dugoročno nose različite zdravstvene posljedice", dodaje. U studiji je sudjelovalo 156 heteroseksualnih parova koji su desetljećima u braku.
Znanstvenici su ih snimali, a potom analizirali njihovo ponašanje i mimiku. Eksperiment je počeo 1989. Sudionici studije sada su osobe u svojim 60-im i 70-im godinama.
Znanstvenici su bilježili mimiku lica, stiskanje usana tijekom svađe, napetost vratnih mišića i kontakt očima (sve ono što ne dolazi u prvi plan tijekom konflikta). Supruge koje bi planule tijekom svađe u kasnijim godinama života imale su visok tlak, patile od bolova u prsima i ostalih kardiovaskularnih problema.
One koje su običavale povući se u raspravi i koje su izbjegavale kontakt očima u kasnijim godinama života patile su od bolova u leđima, ukočenog vrata i problema s mišićima.
Očekivano, slažete li se?
Novi komentar