Kako ispravno zamrznuti voće i povrće
Kako se koja namirnica mora zamrznuti, a što nikako ne zamrzavati i koliko dugo su zamrznute namirnice dobre za konzumaciju?
Voće i povrće preplavilo je naše tržnice, no vrijeme obilja neće baš trajati toliko dugo - moglo bi biti pametno početi razmišljati o spremanju svježih plodova prirode u zamrzivače.
Kao što je dobro poznato, svježe zamrznuti plodovi i dalje su zdravi i puni vrijednih nutrijenata, no treba znati što se i kako može zamrznuti, pa evo par savjeta.
Što se nikako ne smije zamrzavati - povrće puno vode kao što su krastavci, zelena salata, lubenica ili je škrobnog sastava npr. krumpir.
Blitva i špinat - možete zamrzavati nakon blanširanja, a kod pripreme treba ih još smrznute staviti na vruće ulje
Bobičasto voće - najbolje ga je zamrznuti tako da zamrznete svaku bobu za sebe (posložite bobe na pladanj prije stavljanja u zamrzivač), i onda zamrznute bobe stavite u vrećicu za zamrzavanje. Na taj način bobe ostaju cijele i lijepe pa ćete i usred zime moći svoju omiljenu tortu ukrasiti voćem iz svog vrta.
Gljive - treba prvo očistiti, oprati i dobro posušiti, a ako ih ne režete odvojite barem stapke. Usitnjene gljive možete zamrznuti ili blanširane ili lagano pirjane na luku.
Jabuke i tikvice - naribati, ocijediti pa zamrznuti
Korjenasto povrće - mrkva, peršin, celer i slično korjenasto povrće dobro je usitniti prije zamrzavanja
Mahunarke - mogu se zamrzavati bez ikakvih ograničenja, a nije ih loše blanširati prije zamrzavanja.
Zamrznuta hrana ne bi trebala stajati u zamrzivaču duže od 6 do 12 mjeseci. Imajte na umu da jednom odmrznutu hranu nikako ne smijete ponovo zamrzavati.
Novi komentar