Hrvatska mora ulagati u znanje
Sve zemlje moraju unaprjeđivati znanost kaže Aaron Ciechanover
![Aaron Ciechanover Aaron Ciechanover](http://metro-portal.hr/img/repository/2008/09/medium/51847117_383_x_600.jpg)
Nobelova je nagrada vrlo lijepa stvar, ali tomu ne treba težiti nijedan znanstvenik, jer je pravi cilj unaprijediti znanost te sve zemlje moraju unaprjeđivati svoja sveučilišta, iskoristiti svoje ljudske potencijale i sve podrediti stvaranju mladih znanstvenika, izjavio je danas nobelovac Aaron Ciechanover na konferenciji za novinare u Splitu.
Taj izraelski znanstvenik Nobelovu je nagradu za kemiju dobio 2004. sa svojim kolegama za otkrivanje najvažnijih cikličnih procesa stanice - razgradnju proteina.
U Splitu boravi tjedan dana kao gost grada i Mediteranskog instituta za istraživanje života (MEDILS), gdje s 20-ak najboljih studenata iz Europe radi i prenosi svoja iskustva na buduće moguće naraštaje znanstvenika.
Nobelovac Aaron istaknuo je kako se u Izraelu, također malenoj zemlji sa sedam milijuna stanovnika, unatoč činjenici da se mir ne može još ni nazrijeti, shvatilo da se država može održati jedino ako ulaže u znanost. Zato je čak 90 posto izraelskoga izvoza, kako je ustvrdio, upravo plod znanosti i tehnoloških otkrića pa i Hrvatska, koja je još manja od Izraela, mora tako postupiti - ulagati u znanje. To je poruka koju prenosim vašoj zemlji, rekao je.
Cilj nam je da se shvati kako se u Hrvatskoj mora mnogo više ulagati u mlade kvalitetne kadrove te znanstvenike i druge ljude koji su ostvarili velike karijere u inozemstvu uključiti u razvoj Hrvatske.
Ivan Đikić
Znanstvenik Ivan Đikić, inicijator projekta "Nobelovci u Splitu" (Nobel ST), zahvalio je gradonačelniku Ivanu Kuretu, koji je bez razmišljanja prihvatio njegov projekt. "Cilj nam je da se shvati kako se u Hrvatskoj mora mnogo više ulagati u mlade kvalitetne kadrove te znanstvenike i druge ljude koji su ostvarili velike karijere u inozemstvu uključiti u razvoj Hrvatske", rekao je Đikić.
Po njegovim riječima MEDILS je primjer za to i duboko je uklopljen u Split i splitsko Sveučilište. Izabrali smo upravo Split jer, osim zemljopisnih i ima sve druge uvjete da postane znanstveno i kongresno središte na Sredozemlju, dodao je Đikić.
Gradonačelnik Kuret, koji je danas primio izraelskog nobelovca, istaknuo je da se projektom "Nobelovci u Splitu" nastoji potaknuti razvoj znanosti i prikazati znanost kao djelatnost koja naš svijet čini ljepšim i sigurnijim, te promicati najviše intelektualne vrijednosti u vremenu u kojemu ih se znatno ignorira.
Projekt "Nobelovci u Splitu" za građanstvo počinje sutra na Ekonomskom fakultetu predavanjem Aarona Ciechanovera "Zašto naši proteini moraju umrijeti da bismo mi živjeli?". (HINA)
Novi komentar