Formalno obrazovanje uči nas i snalažljivosti
Iako se obično misli da tijekom formalnog obrazovanja dobivamo jedino gomilu podataka i suhoparne teorije, ipak nije tako
Formalno obrazovanje je, prema definiciji, oblik obrazovanja koji se provodi u školskim institucijama i propisan je pravnim aktima. Što takav oblik obrazovanja donosi svakom od polaznika, istražio je portal EduCentar u anketi provedenoj na gotovo 300 ispitanika.
Polovica ispitanika (50%) navodi da ih je formalno obrazovanje koje su stekli pohađanjem osnovne, srednje škole i/ili fakulteta najviše naučilo o njima samima odnosno njihovim sposobnostima.
„Dokazala sam si da mogu puno toga napraviti, biti organizirana, točna i efikasna, što je doprinijelo većem samopouzdanju", komentira jedna ispitanica, dok drugi ispitanik dodaje da je formalno obrazovanje 'označila snalažljivost prilikom potrage za literaturom i da se upornost uvijek isplati.'
Ujedno, formalno obrazovanje za mnoge je značilo i otkrivanje onoga što im leži i čime se žele baviti u budućnosti.
O međuljudskim odnosima tijekom svog formalnog školovanja naučilo je 26% ispitanika. „Naučila sam surađivati s različitim tipovima ljudi", objašnjava jedna ispitanica.
Opciju 'nešto drugo' odabralo je 15% ispitanika, a pritom ih je ponajviše navelo da su tijekom formalnog obrazovanja naučili samo 'suhoparnu' teoriju.
Ti ispitanici su nezadovoljni omjerom teorije i prakse u hrvatskim školama, ali i na fakultetima. „Učili samo pune teorije, da bi kasnije saznali da nas u životu čeka još mnogo toga što ne piše u knjigama!" i „Znanje je veće i dublje od onog na što se stavlja naglasak u školama" samo su neki od komentara.
Tek 9% ispitanika odgovorilo je da ih je formalno obrazovanje pripremilo za život. „Sve navedeno, od međuljudskih odnosa, do upoznavanja samog sebe i svijeta oko sebe. Ujedno dosta sam naučio o svojoj struci", zaključuje jedan od ispitanika.
Novi komentar