« Hrvatska
objavljeno prije 15 godina i 2 mjeseca
anketet kazuju svoje

Arbitražni sporazum podržava većina Slovenaca

Na pitanje treba li slovenski parlament potvrditi dogovor koji su potpisali predsjednici vlada, 52,5 posto ispitanika odgovorilo je potvrdno

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Getty Images)
Više o

Slovenija

,

arbitražni sporazum

,

ratifikacija sporazuma

,

pop tv

Arbitražni sporazum vlada Hrvatske i Slovenije podupire više od polovice Slovenaca, a smatraju da bi ga parlament trebao ratificirati, pokazala je u ponedjeljak objavljena anketa koju je sredinom prošlog tjedna provela agencija Ninamedia za list Dnevnik i televizijsku postaju POP-TV.

Na pitanje treba li slovenski parlament potvrditi dogovor koji su potpisali predsjednici vlada, 52,5 posto ispitanika odgovorilo je potvrdno, a protiv ratifikacije bilo je 30,7 ispitanika.

Na pitanje treba li se o arbitražnom sporazumu odlučivati na referendumu, potvrdno je odgovorilo 37,2 posto, dok je 58,5 posto reklo da referendum nije potreban. No, u slučaju da ga parlament ipak raspiše, što je najavila i vlada, polovica ispitanika navela je da bi se na njega svakako odazvala. Oni koji bi izišli na referendum odgovarali su i na dodatno pitanje bi li glasovali za ili protiv ratifikacije, pri čemu ih je 46,5 posto navelo da bi glasovalo za, 38,9 da bi glasovali protiv, dok ostali još nemaju jasnog stajališta.

Dvije trećine ispitanika navelo je da im je sadržaj poznat, a u izrazito velikoj većini izražavaju potporu njegovim odredbama da ono "odredi tijek granice na kopnu i moru, te kontakt Slovenije s otvorenim morem". Nešto manju potporu ispitanici su dali za odredbu po kojoj postupci arbitražnog suda počinju tek kada Hrvatska potpiše pristupni sporazum s Europskom unijom.

S takvom se odredbom slaže 52,2 posto ispitanika, a 37 posto ih je izrazito protiv. U telefonskoj anketi sudjelovalo je 700 ispitanika koji su odgovarali prosječnom uzorku koji se u takvim ispitivanjima javnog mišljenja koristi. (hina/metro-portal)

23.11.2009. 12:57:48
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh