« Svijet
objavljeno prije 14 godina
NAROD SRUŠIO REŽIM

Adio, Hosni! Za Egipat počinje nova era

Gužva koju je izazvalo Mubarakovo odbijanje da odstupi bila je prilika da se testira odanost vojske, koja je mogla birati hoće li zaštititi vrhovnog zapovjednika ili ga napustiti

Hosni Mubarak
Hosni Mubarak (YouTube)
Više o

Egipat

,

prosvjedi

,

mubarak ostavka

Hosni Mubarak odstupio je u petak s dužnosti egipatskog predsjednika predavši vlast vojsci i okončavši 30-godišnju autokratsku vladavinu, a to je učinio pod sve jačim pritiskom vojske i naroda koji je zahtjevao njegov odlazak. Potpredsjednik Omar Suleiman izjavio je da će vojno vijeće voditi državne poslove u toj najmnogoljudnijoj arapskoj zemlji. Slobodni i pošteni izbori obećani su za rujan. Vijest o Mubarakovu odlasku izazvala je suze radosnice okupljenih na trgu Tahrir koji su počeli slaviti i grliti se uzvikujući "Narod je srušio režim" i "Allahu Akbar (Bog je velik)".

Snažna egipatska vojska u petak ujutro zajamčila je da će obećane demokratske reforme biti provedene, ali su ljutiti prosvjednici ipak pojačali ustanak protiv Mubaraka tako što su krenuli prema predsjedničkoj palači u Kairu i upali u zgradu državne televizije. Bio je to pokušaj vojske da smiri narodni ustanak, no zanemarujući njihov glavni zahtjev - trenutni odlazak Mubaraka s vlasti - ipak nije uspjela smiriti nemire koji su naštetili nacionalnom gospodarstvu i zapalili cijeli Srednji istok.

Vojna intervencija nije bila dovoljna. Gužva koju je izazvalo Mubarakovo odbijanje da odstupi bila je prilika da se testira odanost vojske, koja je mogla birati hoće li zaštititi vrhovnog zapovjednika ili ga napustiti. U vojnom priopćenju stajalo je da je Mubarak u četvrtak predao ovlasti vođenja zemlje od 80 milijuna stanovnika svome potpredsjedniku, vjerojatno signalizirajući da bi to trebalo zadovoljiti prosvjednike, reformiste i oporbene čelnike. No, najveća oporbena skupina Muslimansko bratstvo pozvalo je na jačanje prosvjeda diljem zemlje ocijenivši Mubarakove ustupke kao trik za ostanak na vlasti.

I EU pozdravlja Mubarakov odlazak

Visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton i predsjednik Europskog parlamenta Jerzy Buzek pozdravili su ostavku egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka i demokratske težnje egipatskog naroda.

"Europska unija poštuje današnju odluku predsjednika Mubaraka. Podnošenjem ostavke on poslušao glas egipatskog naroda i otvorio put prema brzim i temeljitim reformama", istaknula u priopćenju Catherine Ashton.

Ona je pozvala da se ubrza dijalog "koji će dovesti do formiranja vlade na širokoj osnovi i koja će poštovati težnje egipatskog naroda".

"Budućnost Egipta je u rukama egipatskog naroda, a Europska unija mu je u tome spremna pomoći koliko god može", dodaje Visoka predstavnica za vanjsku politiku. Predsjednik Europskog parlamenta Jerzy Buzek ocijenio je da je "prevladala politička odgovornost te da bi Mubarakova odluka trebala olakšati demokratsku tranziciju bez daljnjeg nasilja". "Uvjeren sam da je ovo povijesni dan, mirne i trajne demokratske promjene. U potpunosti podržavama težnje egipatskog naroda. Mi, narodi Europe, na njihovoj smo strani i nudimo našu potporu", rekao je Buzek.

Buzek dodaje da narod želio pad starog režima te ističe da egipatska "vojska mora nastaviti igrati kontstruktivnu ulogu u procesu demokratizacije". Mubarak je u petak nakon 18 dana masovnih prosvjeda protiv njegove gotovo 30-godišnje vladavine odstupio s dužnosti, a potpredsjednik Omar Sueleiman je imenovao vojno vijeće za vođenje državnih poslova. Dužnosnik vladajuće stranke ranije je rekao da su Mubarak i njegova obitelj otišli iz Kaira u ljetovalište na Crvenom moru Šarm el-Šeik gdje se nalazi predsjednička rezidencija.

Snažna egipatska vojska u petak ujutro zajamčila je da će obećane demokratske reforme biti provedene, ali su ljutiti prosvjednici pojačali ustanak protiv Mubaraka tako što su krenuli prema predsjedničkoj palači u Kairu i upali u zgradu državne televizije.

 

11.02.2011. 19:48:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh