Znanstvenici o Jadranu: Gdje su političari?
POGLEDAJTE VIDEO - Na skupu o interesima Hrvatske u rješavanju hrvatsko-slovenskog spora nije se pojavio nitko iz političkog života
Jadranski zavod Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti organizirao je znanstveni skup pod nazivom „Izazovi i perspektive u pomorskom pravu i pravu mora: interesi Hrvatske".
Koja će biti zadaća Arbitražnog suda koji bi trebao riješiti dugogodišnji granični spor između Hrvatske i Slovenije, kakav će biti sastav suda i koliku će on imati slobodu odlučivanja, pitanja su oko kojih se još vode polemike, pogotovo ovih dana kad slovenski Ustavni sud treba iznijeti svoje mišljenje o ustavnosti Arbitražnog sporazuma.
Sva ta pitanja tema su današnjeg skupa na kojem su se okupili najugledniji domaći znanstvenici i stručnjaci pomorskog prava. No, nije se pojavio nitko iz političkog života Hrvatske iako je ova tema pokrenula žučne rasprave s obje strane Markovog trga.
Akademik Davorin Rudolf smatra da to dovoljno govori kakva je država znanja kojoj svi težimo i kakav je odnos politike prema znanosti. „To je naša tragedija", razočaran je Rudolf. Odnose dvaju zemalja nije htio komentirati s obzirom da je istupio iz Hrvatsko-slovenske komisije za granice.
Akademik Vladimir Ibler objasnio je novinarima dugu povijest spora između Slovenije i Hrvatske.
''Slovenci smatraju da je čitav Piranski zaljev dio državnog područja Slovenije a mi na to ne možemo pristati. Kad bi Slovenija dobila što traži došlo bi do toga da more pred našom obalom pripada Slovencima. To bi dovelo do toga da, kad bi stavili jednu nogu u more a druga je na obali, da ste jednom nogom u Sloveniji a drugom u Hrvatskoj", slikovito je problem opisao Ibler.
Objašnjava da se zbog geografskog položaja Tršćanskog zaljeva na najsjevernijem dijelu Jadranskog mora stvara velika gužva i nijedna zainteresirana zemlja ne može biti zadovoljna dobivenim teritorijem.
Ibler smatra da je Arbitražni sud jedino kvalitetno rješenje spora između Hrvatske i Slovenije i krivim smatra stav Slovenaca koji smatraju da dvije susjedne zemlje ne bi trebale izlaziti pred sud jer to znači narušavanje dobrosusjedskih odnosa.
„To je uobičajena praksa u međunarodnom pravu i odnosima", tvrdi Ibler. (Infopunkt/metro-portal)
Novi komentar