« Zagreb
objavljeno prije 15 godina i 1 mjesec
PJEŠAČKA ZONA

Zelena akcija i Pravo na grad odlučno brane Varšavsku

Aktivisti će postavljene kontejnere pretvoriti u info-točke gdje će građani moći dobiti informacije o prosvjednim aktivnostima

(Infopunkt.tv)
Više o

Pravo na grad

,

Zelena akcija

,

Hoto grupa

,

GUP

,

Tomo Horvatinčić

,

Tomislav Tomašević

,

Cvjetni prolaz

,

Teodor Celakoski

,

Davor Jelavić

,

Varšavska

Aktivisti Zelene akcije i Prava na grad najavili su danas nastavak akcije radi obrane Varšavske ulice u Zagrebu - gdje Hoto grupa Tome Horvatinčića namjerava izgraditi ulaz u podzemnu garažu i tako, kako tvrde, uništiti pješačku zonu - te pozvali na prosvjed 10. veljače u 18 sati u Varšavsku ulicu.

Predsjednik Zelene akcije Tomislav Tomašević izvijestio je na konferenciji za novinare u Varšavskoj da su aktivisti jutros u četiri sata postavili dva kontejnera i počeli čuvati ulicu, što će i nastaviti. Podsjetio je da danas istječe rok za žalbe stanara na rješenje koje je grad Zagreb izdao prije dva tjedna za radove u pješačkoj zoni u Varšavskoj. Ministarstvo zaštite okoliša na te žalbe mora odgovoriti i - tek kad se posljednja žalba riješi - mogu početi radovi, rekao je Tomašević.

Izjavio je da imaju dozvolu od policije za javno okupljanje, a gradu su poslali zahtjev za dozvole za postavljanje kontejnera, ali nisu čekali njihov odgovor, nego su ih postavili. Objasnio je da će kontejneri biti info-točke gdje će građani dobivati informacije o prosvjednim aktivnostima te im ostavljati kontakte.

Komunalni redar utvrdio je da je riječ o komunalnom prekršaju te se okupljenim aktivistima u Varšavskoj prijetilo slanjem interventne policije, koja je trebala ukloniti njih stotinjak, ali to se ipak nije dogodilo, rekao je Tomašević.

Tomašević podsjeća da su jučer od gradonačelnika Milana Bandića i Gradske skupštine zatražili da zaustave radove u Varšavskoj jer je jedan projekt Hoto grupe dobio dozvolu grada i zvao se "Cvjetni prolaz", a sada se realizira potpuno drugi projekt - "Cvjetni".

Teodor Celakoski iz Prava na grad rekao je kako vjeruju da se taj projekt može zaustaviti, može se i mijenjati, a bude li ih se ignoriralo ili sprječavalo drastičnim reakcijama, zasigurno će, ponovno nenasilno, znati odgovoriti. Najavio je da ne odustaju, a od svih mjerodavnih institucija tražit će da se zaustavi devastacija Varšavske jer je riječ "o korumpiranome procesu u razvoju grada, a ne samo o specifičnom projektu". Dodao je da od gradskih vlasti traže da se Generalni urbanistički plan (GUP), koji je izmijenjen kako bi se pogodovalo tom projektu, vrati na staro kako ni na drugim mjestima ne bi bilo sličnih projekata devastiranja donjogradske jezgre.

Novinarima su se obratili i stali u obranu Varšavske i povjesničarka umjetnosti Snješka Knežević, psihologinja Mirjana Krizmanić, sociologinja i ekonomistica Saša Poljanec-Borić, direktor Centra za ljudska prava Tin Gazivoda te glumica Urša Raukar.

Pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje Davor Jelavić priopćio je da je komunalno redarstvo utvrdilo da su aktivisti kontejnere postavili bespravno te je izdano usmeno rješenje o njihovom uklanjanju, a slučaj je prijavljen i policiji. "S obzirom na to da kontejneri nisu uklonjeni, to će učiniti Komunalno redarstvo o trošku počinitelja", navodi u priopćenju Jelavić. (hina/metro-portal)

05.02.2010. 17:56:46
    
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    Andrea Novak
    11.02.2010. 12:49
    Nakon ovog odvratnog događaja noćas - hapšenje, uništavanje skulpture- jedva čekam Vaše daljnje upute i planove za dalje
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh