Zadnji dan za spas činčila
Javnost je zgrožena i činjenicom da se je u prijedlog izmjene zakonske odredbe krenulo u prosincu, a zabrana bi trebala stupiti na snagu na Novu godinu
''Treba poštivati volju građana ove zemlje, koji su jasno rekli NE krznu i NE dodatnom prijelaznom razdoblju!''; ''Hrvatska treba ići naprijed, a ne se vraćati u kameno doba.''; ''Hrvatska nije primitivna banana republika i ljudi koji u njoj žive nisu neandertalci! NE produljenju.''; ''Želimo progresivnu, a ne regresivnu Hrvatsku!!!''; ''Vrijeme je da se prestane s ovom tužnom i barbarskom praksom.''; ''Želim biti ponosna na svoju zemlju jer se priključila civiliziranom svijetu, u kojem uzgoj životinja za krzno ne postoji.''
To su samo neki od brojnih komentara na javnoj raspravi o izmjeni Zakona o zaštiti životinja. Predlaže se produljenje 10-godišnjeg prijelaznog razdoblja za zabranu uzgoja životinja za krzno, koje završava 1. 1. 2017., na još godinu dana, do 1. 1. 2018. Apsurdno je da se podliježe pritisku interesne skupine nekolicine preostalih uzgajivača činčila, koji su se ''u potpunosti i svojevoljno oglušili o hrvatske zakone''.
Sudeći prema komentarima, svima je jasno da je 10 godina prijelaznog razdoblja bilo i više nego dovoljno te da bi se produljenjem učinila velika nepravda većini uzgajivača, koji su odavno preorijentirali svoje poslovanje. Ističe se kako se ovim potezom šalje poruka uzgajivačima koji su završili s uzgojem da su ''pogriješili jer su se držali zakonskih propisa''. Građani poručuju: ''Sramotno je tako se poigravati s ljudskim suosjećanjem i zdravim razumom, manipulirajući zbog vlastite pohlepe ljudima i nanoseći bol čitavoj zajednici živih bića (uključivo i činčile i ljude).''
Javnost je zgrožena i činjenicom da se je u prijedlog izmjene zakonske odredbe krenulo u prosincu, a zabrana bi trebala stupiti na snagu na Novu godinu. Sabor u ovome razdoblju ionako ima previše posla i ne treba mu, po hitnom postupku, bavljenje unazađivanjem Zakona.
Zabrana uzgoja životinja u svrhu proizvodnje krzna izglasana je u vrijeme kada je na vlasti bila ista stranka kao i danas, uz podršku svih drugih većih stranaka. Predlagalo se je pet, sedam i deset godina prijelaznog razdoblja i određeno je ono najdulje. Do danas, uz veterinare, ostale stručnjake i uglednike, podršku zabrani dali su i svi hrvatski europarlamentarci, a među njima i hrvatski premijer Andrej Plenković. Istraživanje javnoga mnijenja pokazalo je još 2007. da je više od 73 % građana za zabranu uzgoja životinja radi krzna.
Uzgoj životinja za krzno je etički i ekološki neprihvatljiv. Činčile u prirodi su monogamne. No užasno je što uzgajivači one u uzgoju podvrgavaju silovanju jer ženskim činčilama stavljaju oko vrata "poligamne ogrlice" koje im onemogućavaju da izađu iz kaveza, dok se muške činčile slobodno kreću. Iako je prirodni životni vijek činčila od 10 do 20 godina, prosječni život činčile u uzgoju radi krzna je osam mjeseci. Ubijaju ih u plinskim komorama, kloroformom, strujnim udarima, projektilima koji probijaju mozak ili lomljenjem vratova.
Građani u komentarima navode kako očekuju da će Ministarstvo poljoprivrede uvažiti mišljenja iznesena na javnoj raspravi i zaštititi postojeću zabranu uzgoja krznaša umjesto da ta odredba bude ''mrtvo slovo na papiru'', a javna rasprava ''samo smokvin list demokracije na naš način''. Kažu i da ne smijemo dopustiti
da ''financijski interesi pregaze demokratski postupak i etičku svijest građana koji su odavno rekli NE krznu''.
Udruzi Prijatelji životinja svakodnevno se javljaju pojedinci zainteresirani za udomljavanje činčila koje uzgajivači više ne žele nakon 1. 1. 2017., a prikupljaju se i nove prijave za sve zainteresirane udomitelje.
Svi oni koji još nisu sudjelovali u javnoj raspravi za spas činčila mogu to učiniti do 20. 12. Sve upute nalaze se na www.prijatelji-zivotinja.hr.
Novi komentar