« Svijet
objavljeno prije 16 godina i 8 mjeseci

Ratno nasilje nad ženama u pandemijskim razmjerima

Taktika masovnih silovanja začeta je u ratu na prostoru bivše Jugoslavije

U Mianmaru vojnici redovito siluju žene i djecu, istaknula je tijekom rasprave američka državna tajnica Condoleeza Rice
U Mianmaru vojnici redovito siluju žene i djecu, istaknula je tijekom rasprave američka državna tajnica Condoleeza Rice (AFP)
Više o

Ban Ki-moon

,

Jadranka Kosor

,

UN

,

Kongo

,

Darfur

,

Mianmar

,

silovanja

,

masovna silovanja

Sjedinjene Države, koje ovoga mjeseca predsjedavaju Vijećem sigurnosti UN-a, odabrale su za mjesečnu tematsku raspravu pitanje upotrebe silovanja kao ratne taktike i podnijele prijedlog rezolucije kojem se osuđuje takva praksa i predlažu mjere kojima vlade, zaraćene strane i UN trebaju djelovati na njezinom suzbijanju.

Jučer je u sjedištu UN-a u New Yorku održana rasprava o ovom problemu, u kojoj je sudjelovala i i potpredsjednica hrvatske Vlade Jadranka Kosor.

Prema pisanju New York Timesa, praksa korištenja silovanja kao ratne taktike započela je u ratovima na području bivše Jugoslavije,  gdje su posebno izdvojena silovanja i logori za žene koje su srpske snage imale u BiH od 1993. U sudanskom Darfuru i DR Kongo zabilježeni su deseci tisuća silovanja.

“Nasilje nad ženama doseglo je u nekim društvima neizrecive i pandemijske razmjere.” Ban-Ki-moon
glavni tajnik UN-a
Američka državna tajnica Condoleeza Rice, koja je vodila razgovor, istaknula je i primjer Mianmara, gdje vojnici redovito siluju žene i djevojčice, nekada ne starije od osam godina.

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon rekao je u raspravi da je nasilje nad ženama ‘dostiglo neizrecive i pandemijske razmjere u nekim društvima koja se pokušavaju oporaviti od sukoba’.

On je najavio da će sve mirovne snage UN-a u budućim mandatima imati odredbe o zaštiti žena od nasilja, te pozvao članice UN-a da u svoje kontigente za mirovne misije uključe više žena, kako bi se one angažirale oko te zaštite i žrtava nasilja.

U dogovorenoj rezoluciji se kaže da je seksualno nasilje u nekim slučajevima ‘ratna taktika da se ponizi, ostvari dominacija, ugradi strah i rastjeraju ili prisilno presele civilni članovi zajednice ili etničke skupine’.

Rezolucija poziva sve strane da odmah poduzmu mjere za zaštitu civila od seksualnog nasilja, da se takva djela izuzmu od poslijeratne amnestije, te predlaže da Vijeće sigurnosti razmotri sankcije protiv strana koje čine te zločine.

Osim toga, u rezoluciji se traži i pooštrenje postupaka protiv pripadnika mirovnih misija UN-a u slučajevima seksualnih prekršaja, za koje su optuživani u više zemalja. (HINA) 

20.06.2008. 00:44:02
    
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    marna
    20.06.2008. 15:56
    Nažalost, ratna taktika ponižavanja silovanjem je bila od najranije povijesti.
    U novije vrijeme je organizirano raširena jer : - UN može lakše izbrojati mrtve nego silovane
    - silovatelji "štede " metalnu municiju
    - silovatelji vjeruju da nisu počinili zločin ( pih, to su samo žene!), a područje su "očistili" od starosjedilaca, jer se žene ili same ubiju(ili ih njihovi ubiju), ili odu što dalje
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh