« Zagreb
objavljeno prije 16 godina i 10 mjeseci

Treći slučaj meningokokne sepse

Još se uvijek ne može objasniti slučaj da netko oboli nakon što je primio profilaksu

Ravnateljica vrtića Jadranka Filipović tvrdi da je vrtić siguran za svu djecu
Ravnateljica vrtića Jadranka Filipović tvrdi da je vrtić siguran za svu djecu (Ronald Goršić/CROPIX)
Više o

dječji vrtić Malešnica

,

meningokokna sepsa

,

Velimir John

I treća djevojčica, stara godinu i pol, iz Dječjeg vrtića Malešnica oboljela je od meningokokne sepse, potvrdio je jučer Hini voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Grada Zagreba Velimir John.

Opet nema mjesta panici

Ipak, još nema razloga za zatvaranje vrtića, kaže John i napominje da bi do zatvaranja došlo u slučaju pojave još jednog oboljenja. Treća oboljela djevojčica je izvan životne opasnosti, a prve dvije oboljele djevojčice bi za koji dan iz bolnice trebale biti otpuštene kući.

John je istaknuo kako je treća djevojčica oboljela unatoč tome što je na vrijeme primila profilaksu (lijek Rimaktan), što je vrlo zbunjujuće i u neskladu sa stručnim očekivanjima i literaturom.

“Da tom djetetu nismo dali kemoprofilaktik, ono je moglo završiti s najtežim oblikom sepse koja u pravilu završava smrću.”
Velimir John
voditelj Službe za epidemiologiju ZJZ Grada Zagreba

Dodao je kako su epidemiolozi učinili sve jer su još prije tjedan dana sva djeca u vrtiću primila profilaksu, a od 120 briseva grla samo je jedan bio pozitivan. To znači da se sada više nema više što poduzeti, već treba samo promatrati. Naime, ako se vrtić zatvori, manje su šanse da djeca budu pod nadzorom.

Jučer su pročelnici gradskih ureda za obrazovanje i zdravstvo, mr. Pavle Kalinić i dr. Zvonimir Šostar, obišli oboljelu djecu u bolnici.

Kalinić, Šostar i John u vrtiću su održali roditeljski sastanak na kojem su podrobno izvijestili o tijeku bolesti i poduzetim mjerama.

Oboljenje nakon profilakse

- Sve je napravljeno apsolutno u skladu sa strukom. Nikada nisam čuo da je nakon profilakse netko obolio. To je nevjerojatno, ali događa se. Očito, svako pravilo ima iznimku - rekao je pročelnik Šostar.

Dvije su djevojčice, jedna u jasličkoj a druga u vrtićkoj skupini, nedavno oboljele od te opasne bolesti i na liječenju su u Zaraznoj bolnici. Novinarima je tada rečeno da će unatoč tome vrtić nastaviti s radom jer je siguran za djecu i osoblje, koji su primili preventivnu terapiju.

Preventivne mjere

Hitno liječniku!Ako primijetite simptome kod svoga djeteta, potrebno je hitno otići liječniku kako bi se utvrdilo je li riječ o meningokoknoj sepsi.
Ta bolest brzo napreduje i ishod joj je često fatalan.
Pacijent se tijekom prva 24 sata izolira.

- Potrebno je često prozračivati prostorije, sugerirat ćemo da se krevetići razmaknu, dezinficirati  radne površine te upozoriti cijelo osoblje da u slučaju akutnih nastupa - temperature i glavobolje - promptno reagiraju - rekao je dr. Velimir John.

Meningokokna sepsa najčešće se prenosi kapljičnim putem, a radi se o otrovanju krvi prodorom bakterija u krvotok i njihovim nekontroliranim razmnožavanjem. U Hrvatskoj se godišnje zabilježi 30 do 50 slučajeva te bolesti.   (DM)

21.04.2008. 23:00:07
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh