« Hrvatska
objavljeno prije 14 godina i 11 mjeseci
UDRUGE:

Treba pooštriti kazne za zločin iz mržnje

Kontra, SDF i Bolja budućnost traže da se termin 'zločin iz mržnje' uvede kao kvalifikatorni element u kazneni zakon

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Goran Mehkek/Cropix)
Više o

Kontra

,

Šime Lučin

,

Sanja Juras

,

zločin iz mržnje

,

Srpski demokratski forum

,

Bolja budućnost

,

Sanja Bezbradica

,

Ramiza Memedi

,

Mira Ličina

Lezbijska grupa Kontra, Srpski demokratski forum (SDF) i udruga žena Romkinja Bolja budućnost predstavile su danas svoje amandmane na kazneni zakon i zakon o prekršajima javnog reda i mira koji su u izradi, s ciljem pooštravanja kazni za zločin počinjen iz mržnje i zbog govora mržnje.

Amandmanima se traži da se termin 'zločin iz mržnje' uvede kao kvalifikatorni element u kazneni zakon te da se za 23 djela propišu strože kazne u odnosu na dosadašnje, koje bi se kretale od jedne do deset godina zatvora kod najtežih oblika takvih zločina, kazala je na današnjem okruglom stolu odvjetnica Sanja Bezbradica.

Udruge predlažu i novu zakonsku formulaciju odredbe o rasnoj i drugoj diskriminaciji jer važećim terminom 'govor mržnje' nije u cijelosti obuhvaćen u skladu s preporukama Vijeća Europe. Ujedno traže strože postupanje prema onima koji govor mržnje promiču putem kompjuterskih sistema.

U prijedlog zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira udruge pak predlažu uvrštavanje odredbe o poticanju nesnošljivosti, kao prekršaju koji bi bio kažnjiv novčanim kaznama ili kaznama zatvora do 60 dana.

Predstavnice nevladinih udruga podsjetile su na brojne zločine počinjene iz mržnje i zbog govora mržnje koji su se dogodili u posljednjih nekoliko godina, odnosno od 2006. godine kada je Vlada taj termin uvela u kazneno zakonodavstvo.

Koordinatorica udruge Kontra Sanja Juras podsjetila je da država, unatoč traženju zabrane, nije prošle godine zabranila antigay skup na glavnom zagrebačkom trgu iako se s njega pozivalo na nasilje i javni linč.

Ramiza Memedi iz udruge Bolja budućnost kazala je kako je u 2009. zabilježeno 70-ak slučajeva u kojima su zbog govora mržnje bili žrtve Romi, a najočitiji je primjer bio natpis na šalteru zagrebačkog autobusnog kolodvora s porukom "Ne dirajte Rome, zaraženi su", zbog čega je službenica dobila samo opomenu pred otkaz.

Mira Ličina iz SDF-a rekla je da ta udruga ima zabilježenih oko 112 tisuća slučajeva nasilja prema Srbima koji su se u posljednjih pet godina dogodili zbog govora mržnje. Istaknula je nedavni slučaj fizičkog nasilja prema povratniku u Petrinju koji je pretučen i umro, ali i podsjetila na slučaj kada predsjednik Vlade, unatoč skandiranju na nogometnoj utakmici 'Ubij, ubij Srbina' nije smatrao da treba napustiti stadion.

Saborski zastupnik Šime Lučin ocijenio je kako je u posljednjih 10-ak godina učinjen pomak u u zaštiti od govora mržnje ali se, smatra on, u suštini nije ništa promijenilo jer je i dalje preveliki raskorak između normativnog dijela i onoga što se stvarno događa. (hina/metro-portal)

03.03.2010. 14:50:43
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh