Tinejdžerska dob najopasnija za stvaranje ovisnosti
Osobe koje još u predodrasloj dobi počnu s konzumacijom droge i alkohola imaju povećanu šansu od stvaranja doživotne ovisnosti
Većina mladih ljudi počinje konzumirati alkohol i droge u tinejdžerskoj dobi, prije odrasle dobi, što povećava šansu za stvaranje doživotne ovisnosti, pokazalo je jedno američko istraživanje, javlja Hina.
Istraživanjem, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Archives of General Psychiatry, bilo je obuhvaćeno više od deset tisuća mladih u dobi od 13 do 18 godina. Utvrđeno je da je osam od svakih deset tinejdžera probalo alkohol a njih više od 15 posto konzumiralo ga je u većim količinama prije nego su navršili 18 godina. Do te dobi oko 16 posto uživalo je drogu.
"Kod većine upravo se u adolescentskoj dobi započinje zloupotreba tvari", kaže voditelj istraživanja Joel Swendsen, voditelj istraživanja u Nacionalnom centru za znanstvena istraživanja u Bordeauxu. Oko 18 posto odraslih osoba čitav život je ovisno o alkoholu i 11 posto je ovisno o drogama.
Istraživanje je pokazalo da je od 3.700 tinejdžera u dobi od 13 do 14 godina njih deset posto pilo alkohol redovito, odnosno najmanje 12 puta godišnje. Ta je brojka skočila na 50 posto od 2.300 osoba u dobi od 17 do 18 godina. Prema istraživanju svaka treća osoba u toj najvišoj dobnoj skupini već je ispunjavala kriterije doživotnog ovisnika o alkoholu. Prema istraživanju prosječna dob u kojoj je počela zloupotreba alkohola bila je 14 godina.
Što se droga tiče oko 60 posto tinejdžera kazalo je kako je imalo priliku probati ilegalne droge poput marihuane, kokaina ili nekih lijekova. Svako deseto dijete u dobi od 13 do 14 godina kazalo je kako je koristilo barem jednu drogu a u najstarijoj dobnoj skupini od 17 do 18 godina njih oko 40 posto probalo je drogu. Prosječna dob u kojoj je počela ovisnost o drogama je 14 godina.
Novi komentar