Svijet traži izlaz iz naftne krize
Sve više zemalja zahvaćaju prosvjedi ugroženih
Iako se cijena nafte jučer privremeno spustila na ‘samo’ 127 dolara po barelu, nemiri građana ugroženih poskupljenjima goriva koji potresaju mnoge, pa i europske zemlje, pokrenuli su debatu o mogućim rješenjima problema.
‘Definiranje naše ere’
Britanski premijer Gordon Brown jučer je izjavio kako se svijet suočava s tećim velikim naftnim šokom te kako taj izazov zahtijeva globalno rješenje. Brown je najavio kako će ovo pitanje biti glavna tema sastanka G8 u Japanu.
- Način na koji se suočimo s ovim problemom, definirat će našu eru - napisao je Brown na svojim internetskim stranicama, a prenio Guardian.
InicijativaBritanski premijer Gordon Brown jučer se priključio Sarkozyju u inicijativi za pronalazak zajedničkog rješenja globalnog problema cijena nafte.
Pritisnut nemirima ribara, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy iskoračio je s prijedlogom ukidanja PDV-a na naftne derivate na cijelom području Europske unije, na što je jučer reagirao europski povjerenik za monetarnu politiku Joaquín Almunia. On je odbacio Sarkozyjev prijedlog i odbio mogućnost odstupanja od dogovora sklopljenog u Manchesteru 2005., prema kojem neće biti nikakvih promjena u poreznom sustavu zbog povećanja cijena nafte.
Jučer su se španjolskim ribarima u prosvjedima priključili i vozači kamiona, koji od EU zahtijevaju promjenu pravila i dozvolu europskim vladama za povećanje subvencija. Njima će se, kako je najavljeno, ovoga tjedna priključiti ribari iz Grčke, Italije i Portugala.
Indonezija napušta OPEC
Nekoliko dana nakon što je vlada ukinula subvencije, što je prouzročilo skok cijena goriva od 30 posto i velike nemire u zemlji, Indonezija je potvrdila ranije najave o napuštanju organizacije OPEC.
Zbog pomanjkanja investicija u naftna nalazišta, Indonezija je članica OPEC-a koja naftu mora uvoziti. Članstvo u organizaciji koje ih godišnje košta tri milijuna dolara više nema smisla, rekao je ministar energetike Purnomo Yusgiantoro. (METRO)
Novi komentar