Saudijska Arabija diže proizvodnju
Na summitu o nafti u Džedi članice OPEC-a pozvale na veću kontrolu tržišta, SAD to odbija
Na izvanrednom summitu proizvođača i potrošača nafte koji je OPEC sazvao u Džedi, saudijski kralj Abdullah bin Abdul-Aziz najavio je mogućnost daljnjeg povećanja proizvodnje.
Ustupak Saudijske Arabije
Kako je i najavljeno, Saudijska Arabija započet će s proizvodnjom 9,7 milijuna barela dnevno, do kraja iduće godine proizvodit će 12,5 milijuna, a na taj iznos moguće je dodati još 2,5 milijuna barela dnevno, ako tržište to bude zahtijevalo. Osim toga, saudijski kralj je najavio i kako će ta zemlja za najpogođenije izdvojiti 500 milijuna dolara u povoljnim kreditima.
Kako je bilo i za očekivati, saudijsku spremnost za povećanjem proizvodnje ne dijele sve članice skupine. Libija, Alžir, Venecuela, Iran i Katar ne podržavaju tu ideju. Libija je čak dala naznake da bi mogla smanjiti proizvodnju u slučaju da SAD nastavi s pritiskom na neke članice, osobito Iran.
Kuvajt je spreman povećati proizvodnju, no ta zemlja može proizvoditi samo dodatnih 40,000 barela dnevno. Ujedinjeni Arapski Emirati imaju plan povećanja proizvodnje s 2,6 na 4 milijuna barela dnevno, no neće ga biti moguće provesti prije 2010. godine.
“Želimo vidjeti više nafte na tržištu. To je jedino što može obeshrabriti špekulante.”
Martin Bartenstein
austrijski ministar
gospodarstvaNeovisno o stavu o povećanju proizvodnje, sve članice OPEC-a slažu se kako nafte na tržištu ima dovoljno te je problem visokih cijena posljedica špekulacija na tržištu. Zbog toga su pozvale američkog državnog tajnika za energiju Samuela Bodmana da se založi za veću kontrolu tržišta. On je to odbio, ustvrdivši kako je nedostatna proizvodnja isključivi uzrok visokim cijenama nafte.
Među delegatima iz 35 država i 25 naftnih kompanija bio je i britanski premijer Gordon Brown, koji je okupljenima izložio svoj plan rješenja energetske krize. Između ostalog, Brown je pozvao na globalno ulaganje 197 milijardi dolara u razvoj alternativnih izvora energije.
Brownov plan
Prema Brownovom planu za rješenje krize u četiri točke, potrebno je povećati proizvodnju nafte kako bi se umanjila volatilnost tržišta, postojeće energetske rezerve potrebno je koristiti na najučinkovitiji mogući način, a uz ulaganje u što brži prelazak na alternativne izvore, britanski premijer predložio je Saudijskoj Arabiji i ostalim članicama da dio zarade od astronomskih cijena nafte, procijenjene na oko tri bilijuna dolara, investiraju u razvoj nuklearne tehnologije. (METRO)
Novi komentar