« Biznis
objavljeno prije 13 godina i 3 mjeseca
INDEKS KORUPCIJE

Ruske i kineske kompanije najčešće daju mito

Hrvatski Transparency International objavio upozorio je da su ruske i kineske kompanije najsklonije davanju mita, te da skandinavci najmanje posežu za korupcijom

Fotografija vijesti
Više o

Kina

,

Rusija

,

Transparency International Hrvatska

,

mito i korupcija

Transparency International Hrvatska (TIH) objavio je danas indeks izvoznika korupcije za 2011. godinu prema kojem su podmićivanju najsklonije ruske i kineske kompanije.

Prema Indeksu izvoznika korupcije Transparency Internationala, alatu kojim se nastoji utvrditi koliko često tvrtke iz gospodarski najjačih zemalja svijeta posežu za nedozvoljenim sredstvima u poslovanju s inozemstvom, tijekom 2011. godine kompanije iz Kine i Rusije su najsklonije u svom poslovanju davati mito, dok su tome najmanje sklone kompanije iz Nizozemske i Švicarske.

U istraživanju je sudjelovalo 3.016 visokih rukovoditelja iz kompanija u 30 zemalja. Na ljestvici od 1, što bi podrazumijevalo apsolutnu sklonost davanju mita, do 10, što bi značilo da kompanije nikad ne daju mito, ruske kompanije ocijenjene su sa 6,1, a kineske sa 6,5, dok su tvrtke iz Nizozemske i Švicarske dobile ocjenu 8,8.

Prema istraživanju mito se najčešće pojavljuje kod javnih građevinskih radova, a slijede komunalne usluge te trgovanje nekretninama, pravne i poslovne usluge.

Po mišljenju ispitanika najmanji rizik od davanja mita je u sektoru poljoprivrede i lake industrije.

Indeks izvoznika korupcije pokazao je da je vrlo važno kako gospodarski najjače zemlje svijeta tretiraju korupciju unutar svojih granica, rekao je na konferenciji za novinare Zorislav Antun Petrović iz TIH-a dodajući kako je percepcija vjerojatnosti da će kompanija iz neke zemlje posegnuti za davanjem mita u poslovanju usko povezana s doživljajem korumpiranosti te zemlje.

Uz indeks izvoznika korupcije naveden je za državnu upravu i kompanije cijeli niz preporuka kojima se može smanjiti rizik od korupcije u poslovnom sektoru te spriječiti davanje mita u poslovanju, pojasnio je predsjednik Američke gospodarske komore u Hrvatskoj Don Markušić. Vlade bi, kako je kazao, trebale dosljedno podsjećati da je prekogranično podmićivanje nezakonito s obje strane granice, a kompanije bi trebale usvojiti i provoditi interne antikorupcijske strategije te poraditi na povećanju integriteta i transparentnosti u poslovanju bez obzira rade li na domaćem ili inozemnim tržištima.

Zorislav Antun Petrović napomenuo je i kako u odnosu na identično istraživanje provedeno 2008. godine nije zabilježen nikakav značajni napredak kad je riječ o inozemnom podmićivanju po zemljama i sektorima. Tadašnji indeks izvoznika korupcije pokazao je da su na korupciju najmanje spremne tvrtke iz Belgije i Kanade, dok su tvrtke iz Kine i Rusije i tada bile ocijenjene kao najsklonije davanju mita u međunarodnom poslovanju.

Pohvalnim drži i to što su izravni inozemni ulagači u Hrvatsku od 1993. do danas, dobro ocijenjene zemlje, među kojima prednjače Austrija, Nizozemska, Njemačka, Mađarska, Luksemburg i druge.

02.11.2011. 14:13:11
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh