« Kultura
objavljeno prije 5 godina i 8 mjeseci
IZLOŽBE

RAVE VOYEUR u Galeriji Močvara

Program je dio godišnjeg ciklusa "Collapse on hold" koji elaborira ideju kolapsa na pomolu

Anne De Vries
Anne De Vries (Anne De Vries)
Više o

izložba

,

Galerija Mochvara

,

Rave Voyeur

Scenografija kluba i pulsirajuća glazba odvode u drugo stanje svijesti nudeći kolektivno transcendentalno iskustvo. Individualni ciljevi odjednom postaju jednaki tuđima. Sintetizirani osjećaj konsenzusa stvara potencijal za mijenjanje budućnosti. U vremenu krize može li ovo iskustvo poslužiti za otpor? 

"Rave voyeur" okuplja umjetnike koji u radovima istražuju specifičnosti kolektiva u rave/clubbing kulturi spajajući pogled izvana s onim iznutra.

Bogomir Doringer klub doživljava kao organizam koji regulira i stabilizira funkcioniranje kolektivnog i individualnog tijela u odnosu na promjenjive uvjete u društvu. U 2014. godini je započeo snimanje plesnih podija iz ptičje perspektive s ciljem dokumentiranja varijacija kolektivnih i individualnih koreografija širom svijeta. U njegovim snimkama disperzirane čestice u loopu tvore masu koja oživljava ideju plesnog otpora. Anne De Vries isti fenomen promatra kroz naglašavanje uloge senzornih preopterećenja i orkestriranih scenarija u iščekivanju transformativnog iskustva. Poigravajući se s "uzvišenim" i dramatičnim elementima hardstyle glazbe u zvučni zapis uvodi suvremene filozofske tekstove u kojima prepoznaje jednake teme kao i unutar spomenutog glazbenog žanra: nadilaženje ljudske razine opažanja, odbacivanje esencijalističkog pogleda na prirodu i prihvaćanje prolaznog. De Vries ostavlja otvoreno pitanje u kojoj mjeri sudionik zadržava vlastitu autonomiju, a u kojoj mjeri postaje promatrač ispoliranog tehnološko-afektivnog spektakla u koji je nepovratno uvučen.

Kratkotrajnost i intenzitet iskustva koje sa sobom ne ostavlja opipljive tragove čini rave dijelom nematerijalne kulture koja vizualno može odgovarati mitologiziranoj ruini jednako kao i podrumskoj sobi. Klub predstavlja višestruke vizije prostora slobodno definiranih granica. Ulaskom preusmjerava sudionike na rituale prakticirane unutar zatvorenog kruga zajednice. Mnogi su rave kulturi pridavali spiritualističke dimenzije budući da je ona svojom ritualnošću sposobna nadići i institucionaliziranu religiju. U pozadini rada Line Kovačević nalazi se upravo takva percepcija kluba - mjesta privremenog i ritualističkog boravka, rekreiranog na neočekivanim mjestima. Privlačnost klubova krije se u mogućnosti osmišljavanja fantazije koja nudi svojevrsni eskapizam praćen deliričnim osjećajem slobode. Taj osjećaj euforije dio je kolektivnog iskustva i određene osobne mitologije neprenosive na one van zajednice. Neuhvatljivost i iracionalnost proživljenog trenutka tematske su okosnice rada Hannah Rose Stewart. Fragmentirana introspekcija priziva moment nostalgičnog delirija.

Univerzalni ethos jedinstva i solidarnosti stvorio je globalni fenomen rave kulture u devedesetima. Privremeno vezivanje za prostore i vrijeme te prihvaćanje relativno akontekstualnih oblika ekspresije i iskustva rezultirali su oslobođenjem pojedinca od vlastitog ali i tuđeg pogleda, potiskujući svijest o identitetu u drugi plan. Ova razina oslobođenja učinila je sudionike pokreta sukreatorima identiteta mase svjesne svoje moći. Institucionalizacija i komercijalizacija rave kulture i njezina selidba u legalne klupske prostore dovela je do eliminacije izvornih segmenata kulture, ali je istovremeno stvorila nove oblike kohezije.  

ANNE DE VRIES (Nizozemska)
Anne de Vries je nizozemski umjetnik s bogatim izlagačkim iskustvom, obrazovan na Akademiji Gerrit Rietveld i Riijkakademie van Beeldende Kunsten u Amsterdamu. Autor koristi širok raspon medija u istraživanju sociopolitičkih implikacija korištenja novih tehnologija s naglaskom na proučavanje masovnog iskustva.
annedevries.info

BOGOMIR DORINGER (Srbija/Nizozemska)
Bogomir Doringer je srpski umjetnik, teoretičar i kustos koji je nakon preddiplomskog studija na Akademiji Gerrit Rietveld završio studij na Akademiji za film i televiziju u Amsterdamu. Trenutno je doktorand na Sveučilištu za primijenjenu umjetnost u Beču (Angewandte) gdje nastavlja s radom na višegodišnjem istraživačkom projektu "I dance alone" u kojem se bavi fenomenom clubbinga.
bogomirdoringer.info

LINA KOVAČEVIĆ (Hrvatska)
Lina Kovačević radi u novim medijima, slikama i objektima. Diplomirala je na Studiju dizajna u Zagrebu i magistrirala na Central St. Martins School of Art and Design u Londonu. Njen rad je često opisivan kao subverzivan, kritičan, ali i duhovit, s poetskom crtom na individualnoj i kolektivnoj razini.
linakovacevic.net

HANNAH ROSE STEWART (Velika Britanija)
Hannah Rose Stewart, britanska umjetnica s trenutnim sjedištem u Berlinu, diplomirala je na Central St. Martins u Londonu. Njen rad manifestira se kao digitalna ili fizička instalacija, poprimajući oblik povijesnih fantazija ili pak liminalnih duhova koji se udaljavaju od svog izvora ili sučelja.
hannahrosestewart.co.uk/works

Program je dio godišnjeg ciklusa "Collapse on hold" koji elaborira ideju kolapsa na pomolu. Katastrofa u ovom tipu interpretacije nije nužno mračna i futuristička već pozicionirana u međuprostoru, između sadašnjosti i budućnosti. Stvarnost obilježena tenzijama, transformacijama i novim hijerarhijama ostaje ravnopravna fikciji artikuliranoj znatiželjom u traganju za alternativom, pomirbom ili spasom. 

Umjetnici:

ANNE DE VRIES (Nizozemska)
BOGOMIR DORINGER (Srbija/Nizozemska)
LINA KOVAČEVIĆ (Hrvatska)
HANNAH ROSE STEWART (Velika Britanija)

Dizajn svjetla: Andrija Santro
Suradnik za zvuk: Strahinja Arbutina
Kustos: Lovro Japundžić

Galerija Močvara @ Pogon Jedinstvo (velika i mala dvorana)
Otvorenje: 24.4. u 20 h
Razgovor s umjetnicima: 26.4. u 20:30 h
Trajanje izložbe: 25.4. i 26.4. (19 - 22 h)

20.04.2019. 10:31:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh