« Svijet
objavljeno prije 5 godina i 4 mjeseca
UPS!

Punom parom u "no-deal" Brexit

Michael Gove je desna ruka Borisa Johnsona i njegova najvažnija zadaća je 31. listopada izvesti Veliku Britaniju iz EU-a. Pod svaku cijenu

Hoće li udariti u zid?
Hoće li udariti u zid? (Arhiva)
Više o

Brexit

,

tvrdi Brexit

Za Borisa Johnsona je stvar jasna: s tzv. backstopom, dakle zadržavanjem „meke" granice i carinske unije između Republike Irske i Sjeverne Irske, dijela Velike Britanije, neće biti reguliranog Brexita. Zato od Europske unije ultimativno traži odricanje od ovog dijela ugovora. „Mi smo spremni pružiti ustupke Europskoj uniji, ali to ne možemo toliko dugo dok je ovaj antidemokratski backstop, koji dijeli Veliku Britaniju, dio ugovora", rekao je novi britanski premijer.

No EU ne želi odstupiti ni milimetra od ovog pitanja. Zato se britanska vlada punom parom priprema na „ne-deal" Brexit. Za pripremu je osobno zadužen kancelar vojvodstva Lancaster i desna ruka Borisa Johnsona Michael Gove. Njegova jedina zadaća u nastupajućem vremenu će biti priprema izlaska Velike Britanije iz EU-a, „kud puklo da puklo" i „bez daljnjeg odlaganja", kako je ministar bez portfelja rekao za dnevnik „Sunday Times".

Ministar financija Sajid Javid je istom dnevniku rekao da vlada za nastupajuće razdoblje priprema dodatnih milijardu funti kako bi građane i poduzeća pripremila na „no-deal" Brexit. U tu svrhu se planira angažiranje dodatnih 500 časnika pogranične policije, a planirane su investicije u lukama kako bi se osigurao nesmetan protok roba.

Ujedinjenje Irske?

Backstop prije svega znači da bi jedan dio Velike Britanije, Sjeverna Irska, ostao u sklopu carinske unije, jer s Irskom i dalje ne bi bilo „tvrde" granice, ali istodobno London ne bi imao pravo odlučivanja u Bruxellesu, što je najveći trn u oku konzervativcima. Irski premijer Leo Vardakar je u igru uveo i varijantu ujedinjenja Sjeverne Irske s Republikom Irskom. „Ako Velika Britanija neregulirano istupi iz EU-a, tada će u Sjevernoj Irskoj porasti broj onih koji dvoje oko pripadnost ovog dijela otoka Velikoj Britaniji. Mnogi će se zapitati gdje bi radije živjeli, u jednoj nacionalističkoj Velikoj Britaniji u kojoj se raspravlja o uvođenju smrtne kazne ili u jednoj zajedničkoj europskoj domovini i to kao dio Irske", rekao je Vardakar.

Otpor diljem Velike Britanije

No nisu samo Irci skeptični oko onog što dolazi s premijerom Johnsonom. Tu su i Škoti a ovog vikenda su i velški nacionalisti prosvjedovali protiv „katastrofalnog Brexita". Velšani strahuju da bi Brexit bez ugovora posebno teško gospodarski pogodio upravo Wales. Škotlanđani iz istog razloga prijete referendumom o izlasku iz Velike Britanije.

Šef Austrijske središnje banke Ewald Nowotny je izrazio mišljenje da bi neregulirani Brexit nanio različite štete različitim članicama EU-a, ali da bi najviše štete „no-deal" Brexit nanio upravo britanskom gospodarstvu.

Piše: Rolf Peter Breuch/DW
30.07.2019. 08:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh