Prije dvije godine su rekli da neće biti policijske konjice...
Prijatelji životinja pisali nadležnim ministrima da odustanu od najave uvođenja policijske konjice
Povodom najave razmatranja uvođenja policijske konjanice, udruga Prijatelji životinja uputila je dopise ministru Božinoviću i ministru Dabri u kojima traži da odustanu od te neprimjerene ideje te nudi dodatno informiranje i suradnju. Navode da konji po prirodi nisu grabežljivci, već vrlo senzibilne životinje kojima nije mjesto na ulicama niti u razrješavanju sukoba među ljudima. Apeliraju na čelne ljude nadležnih ministarstava da ne vraćaju Hrvatsku u prošlost, već da policija koristi moderna vozila i naprednu tehnologiju, koji su budućnost policije i hrvatskih oružanih snaga, a sve u cilju zaštite i konja i interesa građana.
Kažu da bi ukupni troškovi uvođenja i korištenja konja za policiju dosezali milijunske iznose, što bi građani doživjeli kao ničim utemeljenu rastrošnost. Podsjetili su da je pokušaj uspostavljanja policijske konjice nakon Domovinskog rata propao upravo zbog velikih troškova i da je zato 2003. godine odbačena radi materijalnih ušteda: „Zato opravdano smatramo nesvrhovitim i neracionalnim ponovni pokušaj uvođenja konjice u policiju, što zahtijeva golema sredstva za nabavke, obuke i održavanja konja. Iz MUP-a su prije dvije godine izjavili da ne razmatraju ustrojavanje policijske konjice jer su zadovoljni opremljenošću specijalnih i interventnih postrojbi specijalističkom opremom i vozilima."
I najnovije javne ankete pokazuju da se većinski broj građana protivi ideji osnivanja policijske konjice. Građani izražavaju sumnje da bi ova inicijativa mogla imati dva razloga - jedan je pogodovanje nekom stranački podobnom vlasniku ergele i/ili uzgajivaču konja, a drugi je suzbijanje mogućih prosvjeda i socijalnih nemira. „Ljudi se groze mogućnosti apsurdnih prizora konja u 21. stoljeću na asfaltu, među automobilima, tramvajima i autobusima, gdje im apsolutno nije mjesto i što predstavlja stres i za konje i za ljude. Ne žele gledati prizore konja koji lome noge na tramvajskim tračnicama, boje se buke prometa ili nasrću na prosvjednike na javnim okupljanjima", upozoravaju Prijatelji životinja.
Ističu da korištenje konja u policiji nije u skladu sa Zakonom o zaštiti životinja jer su konji podvrgnuti teškim treninzima kako bi mogli podnijeti visokorizične situacije. Zato bi policija pri takvim intervencijama morala snositi odgovornost za lomove nogu i druge ozljede konja, kao i ozljede i smrti ljudi. „U Hrvatskoj nedostaju skloništa za kućne ljubimce i domaće životinje te nam ne trebaju dodatni problemi s isluženim policijskim konjima, za koje nema utočišta, već bi završavali u klaonicama", zabrinuti su Prijatelji životinja.
Naposljetku, dodaju, nema potrebe da konji obavljaju poslove koje može mnogo bolje, učinkovitije i sigurnije za policiju obaviti mehanizacija. Tihi rad električnih vozila omogućava policajcima pristup raznim situacijama bez upozoravanja osumnjičenika, pa policija diljem svijeta integrira električna vozila u svoje vozne parkove kako bi smanjila emisije stakleničkih plinova i troškove te iskoristila naprednu tehnologiju povećavajući pritom održivost i operativnu učinkovitost. Također, dronovi postaju ključni alat za nadzor granica i operacije javne sigurnosti. Prije dva tjedna, Njujorška policija najavila je planove za opremanje policijskih vozila dronovima za brzo reagiranje u hitnim slučajevima. U cijelome svijetu rastući trend u policiji je upotreba tehnologije bespilotnih letjelica, a ne uvođenje konja.
Naša policija i vojska imaju veliku prednost zato što imaju na raspolaganju nevjerojatne inovacije koje proizvodi i jedna domaća tvrtka. „Između ostaloga, nudi se i multifunkcionalni stroj kakav ne postoji u Europi i ima jedinstveni robotski sustav u svijetu, a vozilo je namijenjeno rješavanju kriznih situacija visokog rizika. Uz ovako visoko razvijene moderne sustave koje može koristiti hrvatska policija, zaista je nakaradno ulagati enormna financijska sredstva u policijsku konjicu, koja u 21. stoljeću predstavlja čisti anakronizam", ukazuju Prijatelji životinja.
Pozivaju nadležne ministre da osvijeste vrlo lošu javnu percepciju korištenja konja u današnje vrijeme za obavljanje policijskih poslova kao nazadno, zastarjelo i primitivno, dok je budućnost u robotici, umjetnoj inteligenciji i dronovima. Stoga nude konkretne informacije i predlažu da se najave uvođenja konja u policiju ne realiziraju. Više se može saznati na www.prijatelji-zivotinja.hr.
Novi komentar