Pravila sigurne kupnje na internetu
Sve češće i sve više stvari kupujemo online, a pandemija je ovaj oblik shoppinga dovela na potpuno nove razine
Mnoštvo je savjeta za sigurnut i ugodnu kupnju koje možete pronaći, a zanimljive upute na svojim je stranicama objavila HUB.
Kad kupujete online, provjerite web adresu - nikada ne koristite veze dobivene elektronskom poštom ili preko društvenih mreža. Podatke unosite isključivo izravno na sigurnim internetskim stranicama.
Kupujte od pouzdanih izbora - koristite marke i trgovine koje su vam poznate.
Ne kupujete? Ne ostavljajte podatke o kartici - ako ništa ne kupujete, ne ostavljajte podatke o svojoj kartici.
Ne šaljite novce nepoznatom - ako ne biste novac dali osobi koju ste slučajno sreli na ulici, ne činite to ni na internetu. Ako je moguće, zadržite pravo da prvo primite robu.
Ne šaljite podatke o kartici putem e-maila - nikada ne šaljite presliku kartice, broj kartice, PIN ili druge podatke o kartici putem elektronske pošte. Nikada ne šaljite jednokratne zaporke SMS-om, Messengerom, WhatsAppom, Viberom ili drugim servisima.
Provjeravajte kako su ocijenjeni prodavatelji - posebno provjerite nepoznate trgovine i pojedince prodavatelje.
Provjeravajte ponavljajuća/trajna plaćanja - prije nego pošaljete podatke o svojoj kartici za plaćanje trajnih usluga preko interneta, saznajte kako možete prekinuti tu uslugu.
Provjerite je li prijenos podataka prikladno zaštićen - prilikom pregledavanja interneta koristite HTTPS i SSL protokole. Upamtite: Sam simbol lokota ne znači da je stranica zakonita/legitimna.
Provjerite sigurnost plaćanja na web stranici - internetsku kupnju obavljajte samo na web mjestima koja koriste pune sustave za provjeru autentičnosti (kao što je Verified by Visa / MasterCard sigurnosni kod).
Prije plaćanja razmislite dva puta - provjerite jeste li razumjeli rizike kupnje putem interneta.
Sačuvajte sve dokumente vezane za online kupnju - mogli biste ih trebati da utvrdite uvjete prodaje ili dokažete da ste platili robu.
Novi komentar