Popis Židova prodaje se za 2,2 milijuna dolara
Na popisu su imena 801 Židova koje je Oskar Schindler spasio ili namjeravao spasiti od nacističkog progona
![](http://metro-portal.hr/img/repository/2010/03/medium/schindlers_list_movie.jpg)
"To je jedini primjerak popisa koji je u rukama privatne osobe", naglasio je Gary Zimet, stručnjak za prodaju povijesnih dokumenata. Istaknuo je da se radi o možda najvažnijem dokumentu o Drugom svjetskom ratu.
Popis koji su sastavili Schindler i njegov knjigovođa Itzhak Stern, a proslavio istoimeni film Stevena Spielberga, nosi datum 18. travnja 1945. i ima 13 stranica, rekao je Zimet, prenosi AFP.
Na njemu je 801 Židova, njihova zanimanja i datumi rođenja.
Vlasnik popisa, čije ime nije objavljeno, i Zimet odlučili su da dokument treba prodati privatnoj osobi, a ne nekoj instituciji.
Izvorno je postojalo je sedam raznih verzija popisa, a sačuvana su četiri, rekao je Zimet. Jedan se nalazi u Američkom muzeju Holokausta u Washingtonu, drugi u njemačkoj saveznoj arhivi u Koblenzu, a treći i četvrti u Yad Vashemu u Jeruzalemu. (hina/metro-portal)
Novi komentar