« Svijet
objavljeno prije 16 godina i 3 mjeseca

Pet godina poslije: SAD-u nije dosta ratovanja u Iraku

Amerikanci za sporazum prema kojem bi u Iraku ostali do daljnjega

Napredak u Iraku je značajan, ali neujednačen, istaknuo je pred Senatom zapovjednik snaga u Iraku David Petraeus
Napredak u Iraku je značajan, ali neujednačen, istaknuo je pred Senatom zapovjednik snaga u Iraku David Petraeus (Reuters)
Više o

SAD

,

rat u Iraku

Zapovjednik američkih snaga u Iraku, general David Petraeus, jučer je na svjedočenju u Senatu potvrdio da se do srpnja iz Iraka treba povući oko 20.000 američkih vojnika i preporučio da se potom na 45 dana stane s daljnjim povlačenjem kako se ne bi ugrozili postignuti rezultati na planu jačanja sigurnosti.

Petraeus je pred senatskim Odborom za oružane snage preporučio 45-dnevno ‘razdoblje konsolidacije i procjena’, nakon što se povuku pojačanja koja je predsjednik George W. Bush početkom 2007. poslao u Irak. Nije ponudio nikakav raspored povlačenja za razdoblje nakon te stanke od 45 dana. Očekuje se da će predsjednik Bush prihvatiti preporuku generala Petraeusa, izvješćuju američki mediji. Trenutačno je u Iraku oko 160.000 američkih vojnika, a Pentagon predviđa da će nakon planiranog povlačenja pet borbenih brigada, koje treba biti dovršeno tijekom srpnja, ostati 15 brigada s oko 140.000 vojnika.
Petraeus je rekao da je u Iraku postignut ‘značajan, ali neujednačen napredak’ kada je riječ o sigurnosti, ističući kako nedavni porast nasilja pokazuje krhkost tog napretka i mogućnost da se krene u suprotnom smjeru.

Busheva ograničenjaZbog sporazuma s iračkom vladom prema kojem bi se Amerikacima osigurao pravni okvir za nastavak misije u Iraku, demokrati su u Bijeloj kući digli uzbunu. Smatraju da sporazum znatno ograničava poteze nasljednika predsjednika Gerogea W. Busha. 

Ryan Crocker, američki veleposlanik u Iraku naglasio da će dugoročni sporazum, o kojem SAD sada pregovara s Irakom, osigurati potreban pravni okvir za nastavak prisustva američkih postrojbi. Mnogi u Kongresu podigli su uzbunu zbog tog sporazuma, a većinski demokrati optužili su Bijelu kuću da nastoji trajno utvrditi broj postrojbi i druge elemente Busheve politike u Iraku uoči predsjedničkih izbora u SAD-u.

- Sporazumom se neće uspostaviti trajne baze u Iraku, neće se odrediti razina snaga, niti će se vezati ruke budućoj administraciji - poručio je demokratima Crocker.   (HINA)

08.04.2008. 23:37:44
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh