Otvoren sveučilišni Znanstveno-tehnologijski park
Prvi park ovog tipa u Hrvatskoj osnovan je radi povezivanja znanosti i poduzetništva.
Novouređena zgrada Znanstveno-tehnologijskog parka Sveučilišta u Rijeci (Science and Technology Park Rijeka/STeP Ri), u koju će tijekom pet godina biti uloženo gotovo 4,5 milijuna eura, danas je otvorena u Sveučilišnom kampusu na Trsatu.
Projekt zajednički financiraju Sveučilište u Rijeci, Svjetska banka putem nadležnog Ministarstva i Poslovno-inovacijskog centra Hrvatske te Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka.
Zgradu STep Ri na prigodnoj svečanosti otvorio je državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa Dragan Schwarz, umjesto ministra Dragana Primorca koji zbog spriječenosti nije mogao doći premda je bio najavljen.
Znanstveno-tehnologijski park riječkog Sveučilišta, prvi u Hrvatskoj, osnovan je prošle godine radi povezivanja znanosti i poduzetništva, a njegove usluge obuhvaćat će tri osnovna programa - zaštitu i transfer intelektualnog vlasništva, inkubaciju novih tvrtaka i licenciranje.
Stanar-tvrtke u programu inkubacije bit će mlade novoosnovane tvrtke, koje će imati pristup individualnim i zajedničkim uslugama (savjetovanje, edukacija, marketing i dr.) kreiranim po njihovim potrebama.
STeP Ri pružat će profesionalne usluge - savjetovanje u poslovanju, edukaciju, pisanje poslovnoga plana, marketinške usluge, ispitivanje tržišta, pisanje prijedloga projekata i prijava na natječaje Europske unije.
U zgradi STeP-a bit će i Interaktivni znanstveni muzej, u kojem će se posjetitelji moći informirati o najzanimljivijim dostignućima iz tog područja.
Rektor Sveučilišta u Rijeci akademik Daniel Rukavina podsjetio je kako je riječki Znanstveno-tehnologijski park prvi takav park u Hrvatskoj, te da je otvoren u okruženju novih sveučilišnih zgrada, koje će ove godine biti završene u sklopu prve faze izgradnje Sveučilišnog kampusa na Trsatu.
Govoreći o namjeni novog objekta, ukupne površine oko 3500 četvornih metra, rektor Rukavina je istaknuo kako je upravo transfer znanja koja su stvorena u vlastitim istraživačkim laboratorijima, njihov razvoj u nove tehnologije i prijenos u poslovni sektor i gospodarstvo najslabija točka hrvatskih sveučilišta u ostvarenju koncepta inovativnog sveučilišta.
Zato je prošlih godina ojačan istraživački potencijal riječkog Sveučilišta i uskoro će biti useljen u kampus, rekao je.
Voditelj projekta Znanstveno-tehnologijskog parka je fizičar Ive Orlić, znastvenik povratnik iz Australije. (hina/metro-portal)
Novi komentar