Otvoren summit o nuklearnoj sigurnosti
Sjeverna Koreja, Iran i Sirija, koje je Zapad kritizirao zbog sumnjivih nuklearnih programa, nisu pozvani na summit
Američki predsjednik Barack Obama otvorio je u ponedjeljak navečer summit o nuklearnoj sigurnosti u Washingtonu, rekavši kako sudjelovanje 47 zemalja pokazuje raširenu zabrinutost za sigurnost nuklearnog materijala, te kako je važno spriječiti teroriste da dođu do materijala za atomsku bombu.
Na radnoj večeri u Konvencijskome centru, u središtu rasprave bit će "magnituda prijetnje nuklearnog terorizma", najavio je koordinator Bijele kuće za protuterorizam Gary Samore.
U utorak će Obama predsjedati cjelodnevnom plenarnom sjednicom na kojoj će glavna tema biti odgovor na prijetnju nuklearnog terorizma.
Raspravljat će se, među ostalim, o nacionalnim mjerama određenih zemalja kako bi osigurale nadzor nad nuklearnim materijalom i spriječile njegovo krijumčarenje. Na radnom ručku će se razgovarati o ulozi Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u međunarodnom režimu nuklearne sigurnosti.
Obama će nakon plenarne sjednice održati konferenciju za novinare na kojoj će biti objavljena zajednička izjava summita, a skup će završiti svečanim primanjem u Konvencijskome centru.
Bilateralni sastanci
Ranije u ponedjeljak, Obama se bilateralno sastao s ukrajinskim predsjednikom Viktorom Janukovičem, kineskim predsjednikom Hu Jintaom, jordanskim kraljem Abdullahom II, kao i s čelnicima Malezije i Armenije.
U zajedničkoj izjavi nakon sastanka Obama-Janukovič, koju je objavila Bijela kuća, stoji da će se Ukrajina riješiti svojih zaliha visokoobogaćenog urana do 2012., a SAD će joj tehnički i financijski pomoći u tim naporima, što je ocijenjeno prvim uspjehom summita.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, koji također sudjeluje na summitu, najavio je da će pozvati delegate da odmah započnu pregovore o sporazumu o zabrani fisijskog materijala za nuklearno oružje. Dodao je da će pozvati čelnike na summitu da se okupe na raspravi o tom pitanju u UN-u u rujnu.
Obama je kazao kako je mogućnost da se teroristi domognu nuklearnog oružja "najveća prijetnja" sigurnosti SAD-a, kratkoročno i dugoročno.
Dužnosnici administracije očekuju da će summit proizvesti "plan rada" u kojem će se zemlje sudionice suglasiti oko taktike zaštitite nuklearnog materijala i boljeg sustava u kojem bi međunarodne organizacije nadzirale njegovo praćenje i čuvanje.
Sjeverna Koreja, Iran i Sirija, koje je Zapad kritizirao zbog sumnjivih nuklearnih programa, nisu pozvani na summit.
Na marginama summita o nuklearnoj sigurnosti, mnogi od diplomatskih razgovora na visokoj razini "u cijelosti su posvećeni Iranu", prenosi u ponedjeljak online dnevnik Politico izjavu jednog stručnjaka za zemlje Zaljeva. "S Kinezina, Rusima i Turcima, koje treba pridobiti za sankcije, govori se o novoj rezoluciji sa sankcijama Iranu", kazao je neimenovani stručnjak. (hina/metro-portal)
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar