Otkrivena funkcija zijevanja - hlađenje mozga
Svi smo se barem jednom u životu zapitali zašto zijevamo i koja je njegova funkcija. Nova studija provedena na američkom sveučilištu Princeton je možda dala odgovor na tu vječitu misteriju.
Zijevanje poistovjećujemo s umorom ili dosadom, a pokazalo se vrlo zaraznim među ljudima. Svi smo se barem jednom u životu zapitali zašto zijevamo i koja je njegova funkcija. Nova studija provedena na američkom sveučilištu Princeton je možda dala odgovor na tu vječitu misteriju.
Istraživanje je pokazalo da učestalost zijevanja ovisi o godišnjem dobu i izloženosti toplini, pojednostavljeno, nizom eksperimenata ustanovljeno je da zijevamo kako bi rashladili mozak, piše Zmescience.
Svi kralježnjaci zijevaju, ali je samo kod ljudi i pasa zabilježeno da zijevanje može biti uzrokovano socijalnim kontaktom. Iako postoji mnogo teorija zašto zijevamo, do sada je bilo jako malo istraživanja ovog do kraja neobjašnjenog refleksa.
Znanstvenici s Princetona proveli su istraživanje u pustinji u Arizoni, prvo u zimi, a zatim ljeti. Eksperiment je pokazao da su sudionici češće zijevali zimi, a manje ljeti kada je njihova tjelesna temperatura bila jednaka ili veća od temperature zraka.
Znanstvenici su zaključili da kada zijevamo snažno rastezanje vilice povećava dotok krvi u vrat, lice i glavu, a duboki udisaj tjera cerebrospinalni likvor i krv iz mozga te ih rashlađuje.
"Ovo je prvo istraživanje koje je pokazalo da učestalost zijevanja ovisi od sezone do sezone. Ovo istraživanje će pomoći ne samo u osnovnom razumijevanju ljudske fizionomije, nego u razumijevanju bolesti poput multiple skleroze i epilepsije koje prate učestalo zijevanje i poremećaj u reguliranju temperature" rekao je dr. Andrew Gallup, voditelj istraživanja.
Novi komentar