Online psihoterapija - za ili protiv?
Ovaj novi trend sa sobom nosi mnoga pitanja o cijeni mentalnog zdravlja jer je i to prominentni razlog za biranje terapije preko mobitela
Čekanju termina za psihologa često se ne nazire kraj, a to je samo jedan od razloga zašto se mnogi odlučuju za online psihoterapiju s vlastitog kauča. Cijela stvar funkcionira vrlo jednostavno - pronađete aplikaciju, bukirate psihologa i imate chat sljedeći dan.
Text psihoterapija osvaja svijet nevjerojatnom brzinom. Aplikacije poput Babylon, PlusGuidancea i BetterHelpa broje više od 150 tisuća registriranih korisnika.
Ovaj novi trend sa sobom nosi mnoga pitanja o cijeni mentalnog zdravlja jer je i to prominentni razlog za biranje terapije preko mobitela. Online savjetovanje košta manjenego face-to-face klasična terapija. Cijena ovisi i o tome hoćete li koristiti chat, email ili videopozive.
Nije teško shvatiti zašto je ovakav oblik psihoterapije postao pravi hit, a posebno kod milenijalaca kojima se život sve više svodi na mobitele i tehnologiju.
Jedna od prednosti je efekt savjetovanja od kuće. Ljudi se više otvaraju i ugodnije im je kada su online. Online platforme normaliziraju brigu o mentalnog zdravlju i pridonose tome da napokon maknemo stigmu kojom je mentalno zdravlje obavijeno.
Pružaju vrlo dobar prvi korak za osobe kojima treba intenzivna terapija, a koje osjećaju nelagodu.
Međutim, postoje i određene zabrinutosti oko ovog tipa savjetovanja i kvalitete terapije.
Povezati se s pacijentom nije lako preko uređaj. Moguće je i da osoba prestane odgovarati u jednom trenutku ili je zaokupljena nečim drugim pa je teško izgraditi dublji odnos sa psihologom.
Što vi mislite - može li tipkanje preko mobitela biti zamjena za terapiju licem u lice?
Novi komentar