Nemiri gladnih
Osim na Haitiju, gdje su nasilni prosvjedi zbog poskupljenja hrane odnijeli život UN-ovog vojnika i srušili premijera, nemiri gladnih traju i u Maroku. Iako su marokanske vlasti zabranile prosvjedovanje, bijesni građani izašli su na ulice zbog poskupljenja ulja i tjestenine od 8 posto.
Prosvjedi gladnih, koji više ne mogu podmiriti ni osnovne dnevne potrebe za hranom, potresli su već i Egipat, Jemen, Obalu Bjelokosti, Mauretaniju, Meksiko, Senegal, Uzbekistan i Gvineju. U veljači je u Zimbabveu inflacija dosegla 100.000 posto, što je najviša ikad zabilježena stopa.
Globalni problemMasovni prosvjedi zbog rasta cijena hrane zahvatili su Haiti, Maroko, Egipat, Jemen, Obalu Bjelokosti, Mauretaniju, Meksiko, Senegal, Uzbekistan, Bangladeš, Gvineju i Zimbabve.
Za danas su najavljeni veliki prosvjedi, a policija je zaprijetila oštrim mjerama. Situacija se zahuktava i analitičari se pribojavaju da bi neredi mogli zahvatiti cijeli afrički kontinent, pa ne čude posljednje zabrinute izjave čelnika Svjetske banke koji upozoravaju na ovaj gorući problem.
Kada se uspoređuje razina poskupljenja u nekim afričkim zemljama s Hrvatskom, rezultati su porazni. Državni zavod za statistiku objavio je kako su u veljači u odnosu na isto razdoblje prošle godine cijene značajno porasle.
Primjerice, cijena kokošjih jaja porasla je za 32,5 posto, maslinovog ulja za 19,9 posto, a sirovog mlijeka 15,3 posto. Povrće je u Hrvatskoj poskupjelo od 5,7 do 33 posto. (METRO)
Novi komentar