Nakon mamuta, žrtve globalnog zatopljenja bit će slonovi i nosorozi
Ljudi nisu krivi za nestanak mamuta, tvrdi novo istraživanje, već naglo proširenje šuma izazvano globalnim zatopljenjem zbog kojega je ponestalo pašnjaka
Mamuti su izumrli jer im je ponestalo pašnjaka, a ne zato zbog pretjeranog lova od strane čovjeka, nova je teorija o kojoj detalje donosi Sky News. Do sada se smatralo da su ovi ogromni rođaci suvremenih slonova bile žrtve nesmiljenog ljudskog lova, ali čini se da je globalno zatopljenje prije 21,000 godina glavni i odgovorni krivac za njihov nestanak. U to barem vjeruju znanstvenici sa Sveučilišta Durham.
Kako se planet zagrijavao i vrijeme postalo obilježeno obilnim padavinama, šume su se počele jako brzo širiti i zauzimati travnate površine zbog čega su mamuti ostali bez hrane - a smanjenje njihova broja vodilo je domino efektu u hranidbenom lancu. Stručnjaci s Fakulteta bioloških i biomedicinskih znanosti pri spomenutom sveučilištu do ovog zaključka su došli istražujući posljednje mamutove dane. Uz suradnju s kolegama sa Sveučilišta Lund iz Švedske, te stručnjacima sa Sveučilišta iz Bristola i britanskog Prirodoslovnog muzeja, oni su simulirali učinke globalnog zatopljenja na klimu i vegetaciju pri kraju posljednjeg ledenog doba.
Pokazalo se da je rast novog drveća i posljedično pomanjkanje trave bilo kobno za mamute. A taj bi se proces opet mogao ponoviti, upozoravaju stručnjaci, s tim da bi ovaj put žrtve bili slonovi i nosorozi. Voditelj istraživanja profesor Brian Huntley kaže da o tome trebamo dobro razmisliti, naročito sad u ovo vrijeme globalnih klimatskih promjena i sve većeg ljudskog djelovanja na okoliš.
Novi komentar