« Iza ogledala
objavljeno prije 3 dana i 12 sati
ZANIMLJIVO

Može li voda imati memoriju?

Koncept memorije vode postao je poznat zahvaljujući istraživanjima francuskog imunologa Jacquesa Benvenistea krajem 20. stoljeća

Prilično zanimljive ideje...
Prilično zanimljive ideje... (Arhiva)
Više o

voda

,

memorija vode

Pitanje o tome može li voda imati memoriju intrigira znanstvenike i istraživače već desetljećima. Ova kontroverzna ideja sugerira da voda može „pamtiti" supstance s kojima je bila u kontaktu, čak i nakon što su one fizički uklonjene. Ova hipoteza, premda često osporavana, izaziva veliko zanimanje u područjima poput homeopatije, kvantne fizike i biofizike.

Koncept memorije vode postao je poznat zahvaljujući istraživanjima francuskog imunologa Jacquesa Benvenistea krajem 20. stoljeća. On je tvrdio da voda može sačuvati elektromagnetski otisak tvari s kojima je došla u dodir, što bi moglo objasniti djelotvornost homeopatskih pripravaka. Njegovi eksperimenti, objavljeni 1988. u časopisu Nature, sugerirali su da voda može zadržati „informaciju" čak i kad više ne sadrži molekule izvornog spoja. No, kada su drugi znanstvenici pokušali ponoviti njegove rezultate, nisu uspjeli, što je dovelo do skepticizma u znanstvenoj zajednici.

Unatoč skepticizmu, istraživanja o mogućnosti memorije vode nisu potpuno prestala. Japanski istraživač Masaru Emoto tvrdio je da voda reagira na ljudske emocije, misli i riječi. Njegovi eksperimenti uključivali su zamrzavanje vode koja je prethodno bila izložena različitim riječima, glazbi i mislima. Emoto je tvrdio da voda oblikuje različite kristalne strukture ovisno o vrsti izloženih informacija - pozitivne poruke stvarale su harmonične, simetrične kristale, dok su negativne poruke rezultirale kaotičnim oblicima. Iako su njegove metode kritizirane zbog nedostatka stroge znanstvene kontrole, njegovi su eksperimenti pobudili veliko zanimanje javnosti.

U posljednje vrijeme neki znanstvenici istražuju kako se voda ponaša na kvantnoj razini. Postoje teorije da bi molekule vode mogle pohraniti i prenositi informacije putem vodikovih veza i elektromagnetskih valova. Međutim, za sada nema dovoljno dokaza koji bi potvrdili ovu teoriju u konvencionalnoj znanosti.

Unatoč intrigantnim tvrdnjama i eksperimentima, većina znanstvenika ostaje skeptična prema ideji da voda ima memoriju. Kritičari ističu da do sada nijedno istraživanje nije moglo dosljedno potvrditi ovu pojavu prema standardima znanstvene metode. No, istraživanje vode i njenih neobičnih svojstava i dalje se nastavlja, a možda će buduće studije donijeti nove uvide u njezinu potencijalnu sposobnost pohrane informacija.

Zaključno, iako znanstvena zajednica još nije pronašla čvrste dokaze da voda ima memoriju, ovo je fascinantno područje istraživanja koje izaziva mnoge rasprave. Ako se dokaže da voda doista može „pamtiti", to bi moglo imati revolucionarne posljedice za znanost, medicinu i razumijevanje prirode svijeta oko nas.

15.02.2025. 20:00:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh