Mesić: Uhićena je samo sitnjava
Za petnaestero uhićenih u akciji Dijagnoza određen jednomjesečni pritvor
Nakon dvodnevnog ispitivanja, petnaestero uhićenih u akciji Dijagnoza u Splitu i Osijeku privedeno je jučer istražnim sucima, a na zahtjev USKOK-a svima je određen jednomjesečni pritvor.
Jutarnji list saznaje kako je USKOK podnio istražnom sucu kaznenu prijavu s dokazima protiv 10 osumnjičenih osoba iz Splita. Tereti ih se da su udruženo za najmanje devet korisnika ishodovali lažne mirovine.
Umirovili 200 osoba
USKOK smatra da su supružnici Suzana i Mladan Jelavić, zatim Dragiša Šušić, Mario Tafra, dr. Damir Rebić, dr. Boran Uglešić, dr. Darjo Sučević, dr. Boris Samaržija, dr. Valter Nutrizio i dr. Biserka Sušilović od početka 2005. posredovali u nezakonitom umirovljavanju najmanje 200 osoba s područja RH i BiH, zbog čega će se istraga nastaviti.
Prijava detaljno navodi slučajeve u kojima su se mozak operacije Suzana Jelavić, te liječnici, članovi invalidskih komisija i vozač HZMO-a bavili ilegalnim radnjama. Suzana Jelavić je povezala grupu s namjerom da većem broju korisnika ishoduju status bilo vojnih ili civilnih invalida s određenim postotkom oštećenja organizma, pa je uz posredovanje supruga Mladana i vozača HZMO-a Dragiše Šušića potraživala između 4500 i 6500 eura.
Dio je novca zadržavala, a za 1200 do 1500 eura je naručivala retroaktivnu izradu lažne liječničke dokumentacije i izradu lažnih dokumenata o ratnom putu.
Medicinskom tehničaru Mariju Tafri je prema dogovoru s liječnicima dr. Borisom Samaržijom i dr. Darjom Sučevićem davala od 250 do 300 kuna po ispisanom nalazu.
Kada bi preko Tafre ‘naručila’ dijagnoze, on bi se bacio na krivotvorenje bolničkih protokola i svu bi potrebnu dokumentaciju ovjeravao pečatima KBC-a Split ili Poliklinike Kalajžić.
Dr. Boran Uglešić je tražio namanje 300 eura da bi izradio nalaz i zaveo novopečene pacijente kao da su odavno liječeni u dnevnoj bolnici na Odjelu psihijatrije.
U Osijeku šute o imenima uhićenihPri privođenju osječke grupe, u kojoj su i dvije žene, policija je jučer vješto izbjegla novinare.
Po riječima istražnog suca Ninoslava Ljubojevića, privedene su dvije ženske osobe i tri muškarca, a pri saslušanju četiri su se osobe branile šutnjom.
U šturoj izjavi predsjednik osječkog Županijskog suda Ninoslav Ljubojević nije želio iznositi nikakve osobne podatke o osumnjičenima, izbjegavajući čak potvrditi i objavljena imena osumnjičenih.
Dragiša Šušić bi u suradnji s dr. Damirom Rebićem sređivao papirologiju u HZMO-u. Dr. Rebić je svoje usluge naplaćivao najmanje 1000 eura, kao i dr. Valter Nutrizio koji je sjedio u Povjerenstvu za reviziju ocjene invalidnosti u MOBMS-u.
Premijer Ivo Sanader jučer je naglasio da će akcija Dijagnoza ‘ići do kraja’.
‘Ovo nije kraj’
- Ovo je nastavak svih akcija u borbi protiv korupcije. Odlučnost državnog vrha je tu. Sve institucije rade svoj posao, ja to pozdravljam, ali sam siguran da ovo što smo dosad vidjeli nije kraj - rekao je premijer. Za razliku od premijera Sanadera, predsjednik Stjepan Mesić kazao je jučer da na akcije Dijagnoza 1 i 2 još ne gleda kao na početak ozbiljnije borbe protiv korupcije, budući da među uhićenima nema ‘velikih riba’.
- Mislim da to još nije ozbiljan posao, jer da je ozbiljan posao onda bi bile velike ribe, a kao što vidite, to je još sitnjava - izjavio je predsjednik Mesić. (metro/jl)
Novi komentar