« Ekosfera
objavljeno prije 2 godine
PRIJATELJI ŽIVOTINJA

Krenula kampanja Krv nije moda

Plakatima s ilustriranim bundama s kojih se cijedi krv skupljaju potpise za Europu bez krzna

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Prijatelji životinja)
Više o

Prijatelji životinja

,

kampanja

,

Krv nije voda

U suradnji s agencijom Kontra, Prijatelji životinja postavili su jumbo plakate s ilustracijom bundi od životinjskoga krzna s kojih se cijedi krv, a dojmljive vizuale ističe i slogan „Krv nije moda". Dio je to kampanje kojom se pozivaju svi da na www.krvnijemoda.eu potpišu Europsku građansku inicijativu „Europa bez krzna". Pokrenula ju je međunarodna koalicija Fur Free Alliance u suradnji s europskim organizacijama za zaštitu životinja uključujući Prijatelje životinja i Eurogroup for Animals.

U Hrvatskoj je, nakon deset godina prijelaznog razdoblja, 1. siječnja 2017. godine stupila na snagu zabrana uzgoja životinja radi krzna, a uzgoj je zabranjen i u mnogim drugim državama. S obzirom na to da je hrvatsku zabranu 2006. godine podržalo više od 80 posto građana, sada ih sigurno još više osuđuje ubijanje životinja radi krzna i podržava donošenje zabrane u cijeloj Europskoj uniji.

„Iako se na višestruko kemijski obrađenoj bundi od životinjskoga krzna ne vidi krv, za njezin nastanak poteklo je mnogo krvi, ponekad i od 200 svjesnih i osjetilnih bića koja su željela živjeti", upozoravaju Prijatelji životinja. Pojašnjavaju da životinje uzgajane za krzno cijeli život provedu zatočene u skučenim žičanim kavezima, zatrpane prljavštinom, grumenima krzna i izmetom drugih životinja, sa žicom koja im se urezuje u šape, te su neprestano izložene ekstremnim vremenskim uvjetima, stresu i kanibalizmu. Prije deranja kože s krznom, životinjama lome vratove, ubrizgavaju otrove u srce, truju ih plinom ili ubijaju strujnim udarima. Ponekad su životinje samo omamljene i živima im oderu kožu.

Prijatelji životinja ukazuju i da se radi životinjskoga krzna troše goleme količine dragocjenih prirodnih resursa i velike količine vode. Da bi se očuvalo, potrebno ga je obraditi otrovnim kemikalijama, zbog čega radnici koji rade u procesu proizvodnje krzna često obolijevaju. Odlaganje leševa oderanih životinja stvara pogubne posljedice za prirodu. Industrija krzna ne samo da nehumano postupa sa životinjama za proizvod koji nikome nije potreban nego se pokazala i kao plodno tlo za širenje zaraznih bolesti kao što je COVID-19.

„Postoji topla i atraktivna odjeća i obuća od ekoloških neživotinjskih materijala, koji odlično izgledaju i bolje griju, ne samo tijelo nego i naše srce. U modi su humanost i suosjećanje, a ne prolijevanje krvi zbog mode!" zaključuju Prijatelji životinja. Dodaju da je to i razlog zašto sve više uglednih hrvatskih i svjetskih modnih dizajnera te modnih tvrtki odbacuje krzno iz svojih kolekcija.

Više o štetnosti industrije krzna i inicijativi za Europu bez krzna može se saznati na www.prijatelji-zivotinja.hr. Životinjama je bitan svaki glas. 

18.11.2022. 16:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh