Karakteristika koju dijele inteligentni ljudi...
...te kako bi politika od nje mogla profitirati? Zanima vas? ProÄitajte sve Å¡to trebate znati o tome
Ako mislite da znate sve, prevarili ste se.
No ako ste spremni priznati trenutke u kojima niste ispali najpametnijima, to će pokazati da ste pametna osoba.
U istraživanju na Duke sveučilištu testirana je svjesnost ispitanika o tome koliko griješe. Testovi su se izvodili na temelju eseja koje su ispitanici pisali, a kasnije morali kritički analizirati, traživši u njima vlastite pogreške.
Ispitanici koji su bili skoromniji i otvoreniji u ukazivanju vlastitih pogrešaka, dokazali su da su bolji u procjenjivanju dokaza, manje osuÄ‘uju i pritom izvjegavaju napade osobne prirode i drže se svojih principa jednom kad ih odrede.
Istraživači smatraju da bi se studija mogla primijeniti u politici.
Dakako da nikome ne bi palo napamet povezati politiku sa skromnošću, no nešto je takvo itekako izvedivo. Profesor Mark Leary, vođa istraživanja, tvrdi da sve političke struje imaju predispozicije za malo više skromnosti, a naša želja da budemo u pravu i pritom ispravljamo one koji se s nama ne slažu je karakteristika gotovo svakog aspekta naših života - to radimo s prijateljima, obitelji i partnerima.
Leary dodaje da je naša najveća vrijednost nedostatak straha da budemo u krivu - a to je ono što bi se u politici trebalo više pokazivati. Priznavanje pogrešaka pretvorilo bi svaku osobu koja drži moć u bolju osobu, zbog čega bi je narod više cijenio.
Na kraju krajeva, biti vođa znači razviti vlastitu širinu perspektive i uzimati u obzir tuđe. A to ne možemo ako smo uvjereni da smo sami popili svu pamet svijeta.
Novi komentar