« Svijet
objavljeno prije 9 godina i 11 mjeseci
PITANJE

Internet: dar Božji ili vražje djelo?

Za jedne je to mjesto inovacija, za druge opasni instrument moćnika. Internet i dalje izaziva oprečne reakcije. U to su se uvjerili i sudionici ovogodišnjega Global Media Foruma

Oko Interneta su se lomila koplja
Oko Interneta su se lomila koplja (Arhiva)
Više o

internet

,

Global Media Forum

"Internet je dar Božji!" Ali, autorica i novinarka Auma Obama je odmah svoju izjavu relativirala: "Ali, mi taj dar moramo i koristiti." Još uvijek je većini čovječanstva digitalna komunikacija nedostupna. A upravo u razvojnoj politici je izuzetno važna komunikacija na ravnopravnoj razini, kaže ona. "Nemojte nam davati ribu niti nas učiti kako se ribu lovi. Pitajte nas najprije, jedemo li ribu", poručila je Auma Obama, polusestra američkog predsjednika Baracka Obame.

Mreža tajnih službi

I američka novinarka Amy Goodman žalila se da mediji, s obzirom na brojne konflikte i krize, ne uzimaju ulogu koju bi zapravo trebali uzeti. "Mediji bi mogli biti najjača snaga za mir. Umjesto toga njih se prečesto upotrebljava kao sredstvo u ratu." Otkako je na predsjedničkoj dužnosti Barack Obama u SAD-u je progonjeno više zviždača nego u cijeloj američkoj povijesti do tada, kaže ona.

Britanska novinarka Sarah Harrison, koja je blisko surađivala s osnivačem WikiLeaksa Julianom Assangeom i bivšim suradnikom američke agencije NSA Edwardom Snowdenom, također je kritizirala vlade: SAD i njihovi zapadni saveznici imaju "divovsku mrežu tajnih službi, diplomacije i vojske, koja pokušava sve znati, svime vladati i o svemu odlučivati. Ona prodire u sva područja, a da za to ne bude pozvana na odgovornost."

Harrisonova je sudjelovala u objavljivanju brojnih tajnih vojnih video-snimaka iz Afganistana i Iraka na kojima se moglo vidjeti kako piloti američkih helikoptera iz zraka ubijaju nevine civile. "Jedina reakcija američke vlade bila je: rat je", kaže ova novinarka. Nasuprot tomu, brojni političari su se zauzeli da se WikiLeaks proglasi terorističkom organizacijom.

Steinmeier protiv pojednostavljivanja

Novinar, docent, autor knjiga i bloger Jeff Jarvis nasuprot tomu upozorava na opasnost prevelikog ograničavanja interneta i njegovih mogućnosti. U razgovoru za DW kaže: "Najgore što možemo učiniti je pokušaj da se ograniči mogućnosti koje nam nudi internet samo zato što se bojimo nepoznatoga. Ali, to nepoznato je mjesto na kojem se događa inovacija. A to bismo u svakom slučaju trebali dalje jačati.

"Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier upozorio je novinare da stvarnost ne pojednostavljuju previše kako bi dobili više korisnika na internetu. "Živimo u svijetu koji postaje sve kompleksniji, imamo sukobe koje je sve teže razumjeti. A na drugoj strani, trend osobito u online-medijima ide prema potpunoj suprotnosti: jako se skraćuje, jako se polarizira, sa sve većom potrebom da se taj kompleksni svijet jednostavno podijeli na crno i bijelo, a to jednostavno ne funkcionira."

Google: idol i neprijatelj

Sljedeći Global Media Forum Deutsche Wellea održava se od 22. do 24. lipnja 2015. godine. Intendant DW-a Peter Limbourg objavio je i temu sljedećeg Foruma: "Media and Foreign Policy in the digital Age."Jarvis je oštro diskutirao s predsjednikom Uprave njemačkog medijskog koncerna Axel Springer, Mathiasom Döpfnerom, o ulozi medija koja se dinamično mijenja.

Jarvis euforično pozdravlja Googleovo gigantsko skupljanje podataka. "Veseli me što Google zna gdje stanujem, što radim", kaže Jarvis. "Jer, tako mi mogu dati informacije koje su za mene relevantne. Moje novine to ne mogu." Nasuprot tomu, Döpfner se upravo boji hobotnice skupljanja podataka. Pitanje, kome pripadaju ti podaci bit će jedno od glavnih političkih pitanja budućnosti, kaže on: "Google nije besplatan", upozorava Döpfner. "Svi mi plaćamo svojim podacima."

Piše: Martin Muno/Anto Janković/DW
04.07.2014. 08:28:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh