Ima li još spasa za TTIP?
Njemačka kancelarka se zalaže za Njemačku koja će biti otvorena prema svijetu. Prema njezinom mišljenju, u to se ubrajaju i sporazumi o slobodnoj trgovini
Poslovati po cijelome svijetu, preko svih državnih granica. Slobodna trgovina je velika tema izvoznog gospodarstva, pa time i mnogih njemačkih poduzetnika. U Njemačkoj više od 15 milijuna radnih mjesta posredno ili neposredno ovisi o izvozu. To je skoro svako drugo radno mjesto. Ove godine će se iz Njemačke u svijet izvesti robe za oko 1.220 milijardi eura.
Zato ne čudi što se izvoznicima ne sviđa sve veći otpor društva protiv planiranih sporazuma EU-a sa SAD-om (TTIP) i Kanadom (CETA). "Tko je u ovoj zemlji protiv slobodne trgovine, taj se bori protiv osiguravanja i poboljšanja životnog standarda svojih zemljaka", kritizira Anton Börner, predsjednik Udruge za vanjsku trgovinu (BGA). "Ali on čini medvjeđu uslugu i milijunima ljudi koji se pokušavaju izvući iz siromaštva."
Tko određuje standarde?
Anton Börner ima podršku njemačke kancelarke. "Zalažem se za nastavak pregovora o TTIP-u", rekla je Angela Merkel na Danu poduzetnika BGA-a, forumu koji ova udruga organizira svake dvije godine. "Ako ćemo ih razumno nastaviti, mogli bi pisati povijest globalizacije."
Kancelarka je tom prigodom objasnila da cilj nije samo ukidanje carina i uvođenje jedinstvenih tehničkih normi u EU-u i SAD-u, nego i određivanje standarda, primjerice u socijalnim i ekološkim pitanjima. "CETA je postavila mjerila koja nisu dostignuta ni u jednom drugom sporazumu o slobodnoj trgovini. Mi nikada nećemo u pregovorima o TTIP-u ići ispod europskih standarda koje smo si već danas odredili."
No kritičari na to gledaju drugačije. "Jedna strana napada viši standard druge strane i to je problematično kod pregovora", kritizira Anton Hofreiter, predsjednik kluba zastupnika stranke Zeleni u Bundestagu. "Izjava da se radi o uvođenje zajedničkih viših standarda, ne slaže se s našim iskustvom."
"Pregovarati trezveno i opušteno"
Hofreiter također ističe da nisu svi oni koji prosvjeduju protiv TTIP-a i CETA-e automatski protiv slobodne trgovine ili otvaranja prema svijetu. On smatra da nijedan građanin nema problema s usklađivanjem tehničkih standarda. Ali dodaje da nitko ne može imati razumijevanja kada se u razvijenim pravnim državama s učinkovitim pravosuđem za pojedince želi uvesti privatna arbitraža.
Ovaj političar iz stranke Zeleni zalaže se za sadržajne promjene kod pregovora. "Ako se radi samo o sporazumima o slobodnoj trgovini, onda savjetujem da se nastavi raditi tamo gdje su u prošlosti postignuti uspjesi, naime kod tehničkih standarda." I preporučuje da se o TTIP-u nastavi razgovarati "trezveno i opušteno". I bez žurbe. "Smatram pretjeranim kada se ponaša kao da više neće krenuti nijedan teretni brod iz Hamburga prema New Yorku ako neće biti TTIP-a."
Novi početak sa SAD-om?
Savezni ministar gospodarstva Sigmar Gabriel ide još korak dalje. On se zalaže za novi početak pregovora EU-a i SAD-a. Govoreći na Danu poduzetnik BGA on je rekao kako ne vjeruje da će TTIP biti dovršen već ove godine. "Pretpostavljam da ćemo nakon predsjedničkih izbora u Americi trebati novi početak." Prema njegovom mišljenju, uzor bi trebao biti sporazum o slobodnoj trgovini između EU-a i Kanade i naglašava da je CETA "zaštita protiv lošeg europsko-američkog sporazuma".
No sada treba pričekati hoće li Amerikanci željeti nove pregovore. U svakom slučaju, Anton Börner polazi od toga da Europa s TTIP-om možda zadnji put ima šansu sudjelovati u sporazumu "kojim mi možemo određivati standarde svjetske trgovine". Ti standardi možda neće ispuniti sve želje, priznaje predsjednik BGA i ističe: "Ali oni će biti sigurno bolji od onih koje bi druge regije bez demokracije i poštivanja ljudskih prava mogle odrediti bez našeg sudjelovanja."
Novi komentar