Hrvatsku bi uskoro mogla preplaviti GMO hrana?
Saborski Odbor za zaštitu okoliša predlaže donošenje izmjena i dopuna zakona o genetski modificiranim organizmima po hitnom postupku
Većina sudionika u raspravi - predstavnici znanstvenih institucija i nevladinih udruga - bili su za to da se taj prijedlog zakona povuče iz procedure ili da se barem donese redovnom procedurom.
Vladajući zastupnici iz redova HDZ-a su odlučili da se ipak taj zakon raspravi po hitnom postupku kako se ne bi ugrozilo zatvaranje poglavlja o okolišu, a čije je otvaranje predviđeno za studeni ove godine.
Zastupnici SDP-a su glasovali protiv tog prijedloga zakona.
Potpredsjednica Odbora Mirela Holy (SDP) je rekla kako vladajući iz redova HDZ-a tvrde da to rade samo kako bi se uskladili s Direktivama EU pogotovo u ovim dijelovima koji se tiču koegzistencije GMO-a i konvencionalnih poljoprivrednih kultura, a čak govore i o koegzistenciji s organskom poljoprivredom.
"Moj je dojam da je zakon daljnji korak u liberalizaciji Hrvatske prema GMO-ima i da bi se donošenjem tog zakona mogla nanijeti velika i nemjerljiva šteta Hrvatskoj", rekla je Mirela Holy.
Najavila je da će se razmotriti amandmani koji bi trebali pristići. Odbor je također većinom glasova predložio Saboru donošenje Odluke o dodjeli koncesije za korištenje vodne snage radi proizvodnje električne energije Hrvatska elektroprivreda d.d. Zagreb u HE Lešće na rijeci Dobri.
Holy je rekla da se ovdje totalno "pobrkala" procedura zato što je prema logici stvari prvo trebala biti donijeta koncesija, i to prije nego što se uopće pristupilo izradi dokumentacije potrebne za HE Lešće.
"Mi smo svjedoci da danas već imamo hidroelektranu, a saborski su zastupnici dovedeni u jednu apsurdnu situaciju da moraju izglasati odluku da se ta koncesija daje HEP-u", rekla je Holy.
Ocijenila je da to samo pokazuje na svu apsurdnost procedura, ističući da je HE Lešće sagrađena u kanjonu rijeke Dobre koja je izuzetno vrijedna u smislu biološke raznolikosti i krajobraznih obilježja. (hina/metro-portal)
Novi komentar