« Hrvatska
objavljeno prije 14 godina i 10 mjeseci
STATE DEPARTMENT:

Hrvatska djelomično krši prava Roma, Srba, žena i homoseksualaca

U izvješću se općenito iznose povoljne ocjene o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj, ali se bilježe i neki problemi

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Getty Images)
Više o

Branimir Glavaš

,

ljudska prava

,

Romi

,

State Department

,

osobe s invaliditetom

,

prava gay osoba

,

prava žena

Američki State Department objavio je godišnje izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu, u kojem na 16 stranica analizira poštivanje tih prava u Hrvatskoj, od zaštite integriteta pojedinca, prava na pošteno suđenje, slobode izražavanja, vjerskih sloboda do zaštite manjina i radnih prava.

U izvješću se općenito iznose povoljne ocjene o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj, ali se bilježe i problemi kao što su zaostatci u pravosuđu, neučinkovito procesuiranje nekih domaćih ratnih zločina, spori povratak imovine vjerskih zajednica, osim Katoličke crkve, te teškoće s kojima se suočavaju srpski povratnici. Spominje se i diskriminacija etničkih manjina, posebno Srba i Roma, nasilje prema ženama, te izvješća o diskriminaciji prema homoseksualcima i oboljelima od HIV/AIDS-a.

Međutim, State Department ističe napredak na mnogim područjima, poput nestajanja nasilja prema srpskim povratnicima u većini Hrvatske, osim zaleđa Zadra i Šibenika, dovršetak procesa vraćanja srpskih kuća i njihove obnove, a posebno ističe široki društveni angažman hrvatske vlade na suzbijanju korupcije.

"Tijekom godine vlada je posvetila posebnu pozornost pravnom i institucionalnom okviru za borbu protiv korupcije, uključujući istrage, procesuiranja, te međuresornu i međunarodnu suradnju", kaže se u izvješću. Opisuje se i rad USKOK-a, te antikorupcijske operacije poput "Maestra" i Indeksa", te suđenje bivšem ministru obrane Berislavu Rončeviću u "aferi kamioni".

U izvješću se, među ostalim, ističe problem pretrpanih zatvora u Hrvatskoj, s oko 1,500 osoba više od kapaciteta, te opisuju mjere koje poduzima vlada. Posebno se ističe problem zaostataka u pravosuđu, uz podatak da je u lipnju 2009. u Hrvatskoj bilo 870,538 neriješenih kaznenih i građanskih predmeta.

Američko Državno tajništvo navodi slučaj Branimira Glavaša osuđenog na 10 godina zatvora zbog utvrđene odgovornosti za ubojstvo sedam civila, te njegovo izbjegavanja kazne bijegom u BiH. "Glavaš službeno ostaje član parlamenta, prima plaću i druge beneficije sve dok presuda ne bude pravomoćna", navodi se.

U poglavlju o slobodi govora i tiska u Hrvatskoj, ukazuje se na problem nastavka "određenog utjecaja vlade na medije, te na povećanje pritiska komercijalnih interesa". Lokalne vlasti su u vlasništvu oko 70 posto lokalnih medija, pa je njihov rad posebno ranjiv na politički pritisak, ističe se.

U poglavlju o vjerskim slobodama u Hrvatskoj u 2009. State Deparment ističe važnost posjeta kardinala Josipa Bozanića spomen području koncentracijskog logora Jasenovac, unatoč kontroverzama, te postavljanje kamena temeljca za odgađanu gradnju džamije u Rijeci.

Govori se i o nastavku diskriminacije Srba na više područja "uključujući izvršenje pravde, zapošljavanje i stanovanje".

U poglavlju o diskriminaciji, društvenom zlostavljanju i trgovini ljudima, kaže se da "nasilje nad ženama, uključujući bračno nasilje, nastavlja biti problem", te da su policijski dužnosnici skloni tretirati to nasilje kao prekršaj, što rezultira manjim, uglavnom novčanim kaznama. Pomoć žrtvama nasilja je ograničena, a u Hrvatskoj djeluje 17 skloništa za žene, dodaje se.

Ističe se i problem da žene dobivaju niže plaćena radna mjesta, te da u javnom i privatnim sektoru zarađuju u prosjeku 10,8 posto manje od muškaraca.

Kod zaštite prava djece upozorava se na problem prepreka u obrazovanju romske djece, uključujući diskriminaciju u školama i manjak potpore roditelja. Istodobno se kaže da je Hrvatska različitim mjerama, uspjela učetverostručiti broj romskih učenika od 2005.

Kod tretmana hendikepiranih osoba spominju se napori vlade koja vodi 10 savjetodavnih centara za te osobe i roditelje, te skrbi o njihovu zapošljavanju.

(hina/metro-portal)
12.03.2010. 07:16:56
    
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    donhuangenaro
    12.03.2010. 09:33
    ah, licemjeri opet kritiziraju druge, a u isto vrijeme krše ljudska prava po čitavom svijetu i slobode u svojoj državi na najgori mogući način :-P
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh