Došlo je do najvećeg curenja osobnih podataka u posljednjih nekoliko godina
Čak 773 milijuna e-mailova, 21 milijun lozinki objavljeno je javno na internetu
Hakeri su došli u posjed baze podataka od 773 milijuna e-mail adresa i 21 milijun lozinki širom svijeta, odnosno gotovo 2,7 milijardi kombinacija e-pošte i zaporki. Nazvana je Collection # 1, i po veličini je druga u povijesti hakiranja nakon Yahoo! skandala iz 2013. godine.
Ovu informaciju objavio je na svojoj web stranici poznati stručnjaka za sigurnost i regionalni direktor tvrtke Microsoft u Australiji - Troy Hunt. Nadalje, link na bazu hakiranih podataka dostupan je u MEGA, popularnom cloud servisu i također na odabranim hakerskim forumima. Štoviše, pristup bazi je posve besplatan.
Prema riječima stručnjaka za sigurnost, razmjer curenja mogo bi biti i nekoliko puta veći, jer je u međuvremenu na drugom hakerskom forumu objavljeno kako je to samo dio baze. Navodno cijela baza ima gotovo 1 TB podataka prikupljeni iz više od 2.000 različitih baza podataka širom svijeta.
Stručnjaci tvrtke Kaspersky Lab, također su komentirali događaj:
Ova ogromna baza podataka prikupljana je dugo vremena. Štoviše, zbirka adresa e-pošte i lozinki može se jednostavno pretvoriti u običan popis, a onda svi napadači trebaju napisati jednostavan program kako bi provjerili jesu li te lozinke relevantne. Posljedice pristupa vašim računima mogu biti u rasponu od krađe identiteta, preko kompromitiranja podataka iz društvenih mreža pa sve do ciljanog otuđenja novca ili broja bankovnih kartica.
Kako provjeriti jesu li vaši podaci u hakerskoj bazi?
Najjednostavniji način je da to učinite pomoću web-lokacije Have I Been Pwned., upisom vaše e-mail adrese. Potom će biti pretražene baze podataka koje su procurile i pokazati vam se izvor curenja.
Ako je vaša e-pošta u zbirci, odmah promijenite lozinku u složeniju. Ali ne samo e-pošte, veći društvenih mreža kao i internetskog bankarstva i internetska plaćanja. Na mrežnoj stranici vam predlažu da to učinite korištenjem generatora lozinki, ali nije uvijet.
Za poboljšanu sigurnost, također je preporučljivo aktivirati značajku dvofaktorske provjere autentičnosti.
>> Pratite vijesti iz Hi Tech rubrike na Facebook stranici Hi Tech by Metro Portal i na Instagramu >>
Novi komentar