Dolar oslabio zbog kreditne krize
Kreditori Fannie Mae i Freddie Mac u velikim su gubicima
Američka je valuta prošloga tjedna na deviznim tržištima oslabila u odnosu na većinu ostalih valuta zbog bojazni ulagača od posljedica kreditne krize, što bi moglo spriječiti povećanje kamata američke središnje banke.
Tečaj eura prema dolaru porastao je prošloga tjedna 1,5 posto, na 1,5946 dolara, najvišu razinu od kraja travnja. Dolar je, za 0,4 posto, oslabio i prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena pala na 106,2 jena.
Polovicom tjedna dolar je ojačao nakon što su u svjedočenju u Kongresu predsjednik Feda Ben Bernanke i ministar financija Henry Paulson kazali kako će američka središnja banka i vlada učiniti sve što treba kako bi obuzdale kreditnu krizu.
No, uspon američke valute zaustavljen je nakon vijesti da je Iran pokusno lansirao devet raketa srednjeg i duljeg dometa, koje mogu dosegnuti Izrael i američke vojne baze u tom području. Osim slabljenja dolara, to je izazvalo i rast cijene nafte jer su se ulagači uplašili poremećaja u opskrbi.
Slabljenje dolara posljedica je, također, poteškoća u najvećim američkim hipotekarnim kreditorima Fannie Maeu i Freddie Macu. Vijest da američka vlada planira preuzeti te dvije kompanije, koje su u poteškoćama zbog gubitaka u kreditnoj krizi, naveli su ulagače na zaključak da je financijska situacija u Freediju i Fannie kritična, te da slijede daljnji otpisi nenaplativih potraživanja u bankama i prikupljanje svježeg kapitala.
Na to je reagirao ministar financija Paulson kazavši kako vlada ne kani pomoći tim kompanijama, nego da se traže načini kako bi američka središnja banka mogla izravno kreditirati te dvije kompanije.
Slabost Freddie Maca i Fannie Mae još je jedan razlog zbog kojega Fed ne može povećati ključne kamatne stope, unatoč jačanju inflacije. Kreditni problemi pokazuju koliko je loša situacija u financijskom sektor, pa postoji rizik čak i da Fed smanji kamate, a ne da ih poveća. I to je srušilo dolar', objašnjava Shankar Samarjit, valutni strateg u Bank of New York.
S druge strane, jačanje eura nanosi velike štete europskim kompanijama. Zbog visoke cijene eura, na američkom tržištu europski proizvodi postaju sve skuplji i manje konkurentni, što nanosi štete europskom izvozu.
Uz to, prošloga su se tjedna čelnici europskih zrakoplovnih kompanija sastali sa predsjednikom Europske središnje banke (ECB) Jean-Claudeom Trichetom i upozorili ga na mogući gubitak radnih mjesta zbog rasta vrijednosti eura naprema dolaru. Kazali su i kako svaki pad vrijednosti dolara prema euru od 10 centi uzrokuje velikim kompanijama gubitak margine u visini od milijardu eura. Većina kompanija plaća troškove u eurima, a naplaćuje svoje proizvode u dolarima.
No, na pitanja o jačanju eura Trichet stalno ponavlja da američke vlasti, uključujući ministra financija Paulsona i predsjednika Georgea W. Busha, tvrde da je snažan dolar u interesu SAD-a. (HINA/METRO)
Novi komentar