Dodjela Ig Nobelovih nagrada
Ig Nobelove nagrade dodijeljuju se znanstvenicima čiji izumi „prvo nasmiju ljude, a onda ih navedu na razmišljanje“
U četvrtak će se laureati Nobelove nagrade okupiti na Harvardu kako bi im se dodijelile lažne Nobelove nagrade.
Jedna od prošlogodišnjih pobjednica je dr. Deborah Anderson, profesorica porodništva i ginekologije na bostonskom sveučilištu. Nagrada joj je dodijeljena za otkriće da se Coca-cola može upotrijebiti kao spermicid (jednostavnim rječnikom: kola uništava spermu).
„Moje otkriće zapravo je potpuno ozbiljno", rekla je Anderson. „Ali ne želim da ljudi zgrabe ovo otkriće i upotrijebe ga. Više je nedostataka nego prednosti u upotrebi kole kao kontracepcije. Na primjer, kola iritira vaginu i može povisiti rizik od širenja bolesti."
Dr. Geoffrey Miller, profesorica psihologije na Sveučilištu u Novom Meksiku, dobila je Ig Nobelovu nagradu prošle godine za otkriće da profesionalne egzotične plesačice mogu zaraditi više u vrijeme ovulacije. "U početku me nagrada malo prestrašila jer nisam bila sigurna je li ona 90 posto prevara i sramoćenje, ili samo 50 posto", objašnjava Miller.
„Ali ovo otkriće može imati široki utjecaj ako i druge studije također pokažu da žene postaju puno privlačnije na vrhuncu plodnosti, i da ta privlačnost zaista ekonomski doprinosi njenom poslu. Na primjer, to može imati utjecaj na izvedbu posla među ženama koje se bave manekenstvom, trgovinom ili politikom."
Dr. Anderson izabrana je za ovogodišnji 24/7 Ig Noble govor, u kojem mora objasniti svoje područje istraživanja u 24 sekunde i to sažetkom od sedam riječi. Njena tema je kontracepcija. Sažetak je: „Men must cheat it or beat it." (Muškarci moraju ili prevariti ili pobjeći).
Dobitnici Ig Nobelove nagrade 2008
PREHRANA: dobili su ju Massimiliano Zampini sa Sveučilišta u Italiji i Charles Spence sa Sveučilišta u Oxfordu za elektroničko modificiranje zvuka čipsa tako da osoba koja ga jede povjeruje da je hrskaviji i svježiji nego što zaista jeste
NAGRADA ZA MIR: švicarski federalni etički odbor za ne-ljudsku biotehnologiju i građane Švicarske za prihvaćanje pravnog principa da biljke također imaju dignitet
BIOLOGIJA: Marie-Christine Cadiergues, Christel Joubert i Michel Franc s fakulteta Ecole Nationale Veterinaire iz Toulousea u Francuskoj, za otkriće da buhe koje žive u psima mogu skočiti više nego buhe koje žive u mačkama.
MEDICINA: Dan Ariely sa Sveučilišta Duke (SAD), Rebecca L. Waber s MIT-a (SAD), Baba Shiv sa Stanforda (SAD) i Ziv Carmon s INSEAD-a (Singapore) za dokaz da je skupa lažna medicina djelotvornija od jeftine lažne medicine.
PODRUČJE KOGNITIVNIH ZNANOSTI: Japanci Toshiyuki Nakagaki, Hiroyasu Yamada, Ryo Kobayashi, Atsushi Tero i Akio Ishiguro te Mađarica Ágotá Tóth, za otkriće da sluzava plijesan može riješiti zagonetku.
Novi komentar