« Život
objavljeno prije 14 godina i 7 mjeseci
moć medija

Djevojčice od tri godine opsjednute izgledom

Oko 30 posto curica misli da je predebelo, a čak 18 posto o tome misli ponekad

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Deviantart)
Više o

djeca

,

debljina

,

ljepota

,

crtići

,

djeca pretilost

,

opsjednutost izgled

Profesorica psihologije Stacey Tantleff-Dunn i njena asistentica buduća doktorica Sharon Hayes sa Sveučilišta Central Florida (UFC) zaključile su da gotovo polovica djevojčica u dobi između tri i šest godina već „brine" o debljini i svojem izgledu, a još nisu krenule ni u školu.

Stručnjaci su ustvrdili da jedna trećina tih djevojčica ide u tolike krajnosti da namjerno mijenjaju težinu ili boju kose. Ipak, u studiji stoji da gledanje crtića u kojima se nalaze stereotipično iznimno mršave djevojke i predivne princeze ne utječe u tolikoj mjeri na samopouzdanje i ponašanje djevojčica.

Istraživači potiču roditelje da djeci dozvoljavaju gledanje animiranih filmova koji neće utjecati na to kako djevojčice percipiraju svoje tijelo.  To nije slučaj s televizijom i pravim filmovima te reklamama koje ustvari najviše definiraju kako će djevojčice shvaćati pojam ljepote.

U istraživanju 121 djevojčica družila se i razgovara sa "zečicama"-ne Playboyevim već sa mladim stručnjakinjama koje su educirane za rad s djecom. Nakon određenog vremena, priupitane su što misle o svojem izgledu. Oko 30 posto djevojčica izjavilo je da konstantno razmišlja o tome kako je predebelo dok 18 posto kaže da ponekad razmišlja o tome.

Tantleff-Dunn, koja vodi UFC-ov laboratorij za proučavanje hranjenja, izgleda i zdravlja, kaže: „Moramo pomoći djeci da se suoče s prikazima ljepote, posebno mršavosti, koje vide i idoliziraju te ih moramo potaknuti da preispituju važnost izgleda u poštivanju samih sebe."

„Moramo im pomoći da izgrade pozitivnu sliku o sebi istovremeno učeći ih da poštivaju raznolikost tjelesnih atributa", dodaje na kraju Tantleff-Dunn.

Studija je objavljena u internetskom časopisu British Journal Of Developmental Psychology.
26.11.2009. 13:36:05
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh