Clinton i Lavrov potpisali protokol o uklanjanju viška plutonija
Protokolom se mijenja i ažurira američko-ruski Sporazum o upravljanju i raspolaganju plutonijem (PMDA), potpisan 2000. godine
"Riječ je o bitnom iskoraku u procesu nuklearnog razoružanja, te u naporima SAD-a i Rusije za uklanjanje materijala za nuklearno oružje, čime se smanjenje nuklearnog naoružanja čini nepovratnim a nuklearna opasnost se ograničava", istaknuo je State Department u priopćenju.
PMDA obvezuje svaku državu da ukloni najmanje 34 tone suvišnog plutonija i predvidi uklanjanje dodatnog plutonija u budućnosti. Početna količina, koja zajedno iznosi 68 tona, dovoljna je za izradu oko 17.000 atomskih bombi.
Strane su dogovorile da će aktivnosti na uklanjanju plutonija u obje zemlje biti transparentne, te prema potrebi podvrgnute nadzoru i inspekcijama Međunarodne agencije ze atomsku energiju (IAEA).
SAD i Rusija planiraju početi uklanjati plutonij do 2018. godine, nakon izgradnje potrebnih kapaciteta i njihovog stavljanja u pogon. Rusija će u te napore uložiti 2,5 milijuna dolara a SAD će pridonijeti financiranju s 400 milijuna dolara, izjavio je u utorak ministar Lavrov.
Protokol predviđa suradnju američkog ministarstva energetike i ruske državne tvrtke za atomsku energiju Rosatom na programu uklanjanja plutonija.
Plutonij gradacije za nuklearno oružje, za razliku od urana te namjene, ne može se miješati s drugim materijalima kako bi ga se učinilo nepodesnim za oružje. No on se može preraditi u oksidno uransko-plutonijsko gorivo (MOX) te izložiti zračenju u civilnim nuklearnim reaktorima za proizvodnju struje.
U SAD-u je pogon za proizvodnju MOX-a u izgradnji na lokaciji nuklearke Savannah River i trebao bi početi proizvodnju 2016. godine, a u Rusiji je također u tijeku izgradnja pogona iste namjene, naveo je State Department.
Plutonij prerađen u gorivo MOX, moći će se koristiti u nuklearnim reaktorima s lakom vodom u SAD-u, te u brzim neutronskim reaktorima u Ruskoj Federaciji. (hina/metro-portal)
Novi komentar