« Svijet
objavljeno prije 13 godina i 10 mjeseci
SREDIŠNJA BOSNA

Arheolozi tragaju za ostacima bosanskog vladara

Nekropola kod Donje Zgošće zapuštena je još od 1891., a arheolozi su počeli radove na otvoru dimenzija petnaest sa šest metara

Fotografija vijesti
Više o

arheolozi

,

arheološki radovi

,

F.E.A.R.

,

fear igrica

Na području sela Donja Zgošća kod Kaknja u središnjoj Bosni ponovno je otvorena znamenita nekropola stećaka koji potječu iz XIV. i XV. stoljeća, a dostupni podaci ukazuju kako bi na tom mjestu mogli biti pokopani posmrtni ostaci nekog od srednjevjekovnih bosanskih vladara, potvrdili su u petak u Sarajevu stručnjaci angažirani na ovom projektu.

Kako je Hini kazala Lidija Fekeža-Martinović s Filozofskog fakulteta u Sarajevu, kod Donje Zgošće je otkriveno petnaest novih stećaka koji su bili zakopani pod naslagama zemlje. Pojasnila je kako je nekropola kod Donje Zgošće zapravo zapuštena još od 1891. godine a sada se provode radovi na otvoru dimenzija petnaest sa šest metara.

Misterij "Zgošćanskih stećaka" areheologe intrigira zbog činjenice da se na jednome od njih, koji je od 1913. godine smješten u vrtu Zemaljskog muzeja u Sarajevu, nalazi napis na kojemu se uz ostalo može pročitati i ime Dragiša te rječ ban. Taj teško oštećeni napis sada se pokušava ponovo očitati uz pomoć novih tehnologija računalnog skeniranja.

Arheolozi su kod Donje Zgošće na mjestu gdje je stajao taj stećak pronašli i tri dobro očuvana kovčega, odnosno nešto za što se vjeruje da je obiteljska grobnica. Kako je pojasnila Fekeža-Martinović, planirana je analiza uzoraka DNK-a iz pronađenih ostataka kostura, koja će se obaviti na sarajevskom institutu za genetiku i biotehnologiju.

Domaćim stručnjacima pomagat će i antropologinja i forenzičarka Eva Klonowska. Ona već godinama sudjeluju u forenzičkim pretragama masovnih grobnica u BiH iz proteklog rata.

Otvaranje nekropole kod Donje Zgošće slijedilo je u godini kada BiH zajedno s Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom pokušava osigurati nominaciju stećaka za upis na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine. Na području ove četiri države postoji oko 69 tisuća stećaka od čega je njih oko 59 tisuća na području BiH. U Hrvatskoj postoji 450 lokaliteta stećaka koji su već uvršteni na nacionalnu listu kulturne baštine.(hina/metro-portal)

20.08.2010. 15:49:11
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh