« Svijet
objavljeno prije 4 godine i 4 mjeseca
KOMENTAR

Ambiciozni ciljevi Europske komisije

Zaštita klime i digitalizacija su ključni pojmovi novi Europske komisije. Ali Ursula von der Leyen i njezin tim sad se prije svega moraju pozabaviti zemljama članicama i – novcem, smatra Bernd Riegert

Hoće li ih ispuniti?
Hoće li ih ispuniti? (Arhiva)
Više o

Europska komisija

,

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen je brojnim ustupcima svim stran(k)ama u Europskom parlamentu uspjela zadobiti povjerenje za svoju Komisiju. Ona je mnogima mnogo toga obećala i sad će se morati pobrinuti da to i ostvari: zaštita klime, više prava EU-parlamentu, investicije u digitalnu ekonomiju, više ravnopravnosti, snažnija uloga EU-a u svijetu i još puno toga. Pritom je nova šefica Komisije, osim parlamenta EU-a, naravno ovisna prije svega o šefovima država i vlada uskoro još samo 27 zemalja članica Unije. Bez njih ništa ne ide.

Upravo su oni prošlo ljeto i nominirali njemačku političaru na dužnost šefice Komisije - i pritom zaobišli Parlament. Francuski predsjednik Emmanuel Macron već je von der Leyen dao naslutiti gdje su njezine granice i tko na koncu odlučuje. Svojim vetom protiv pokretanja pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, te svojim zahtjevom za samostalnom europskom vojnom politikom, Macron je već definirao okvir djelovanja von der Leyen - i on je tijesan. Upravo je Macron „diktirao" von der Leyen i Komisiji ideju o reformskoj konferenciji EU-a. I sad i Njemačka uskače u vlak koji je već krenuo...

Još jedna konferencija

Na toj konferenciji, koja je održana već jednom, i to prije 18 godina pod nazivom „konvent", žele sudjelovati svi oni koji bi htjeli reformirati EU. Komisija von der Leyen dobila je zadatak da je organizira. Marljiva njemačka političarka, koja se u krakom roku udubila u kompleksne europske teme, prije svega će morati posredovati - a ne kreirati. To ionako nije zadaća samog vrha europske administracije, iako će ona pokušati radu komisije dati i svoj pečat s oznakom „geopolitički".

Veliki ispit u drugom polugodištu 2020.

Osvježavajući je pokušaj širenja novog zanosa u Bruxellesu. Ekipa von der Leyen će, nadamo se, dobro raditi kako bi se mogla suočiti s izazovima poput klimatskih promjena, digitalizacije i jačanja desnih populista. Na međunarodnoj pozornici će puno toga ovisiti o tome da se kineskom vodstvu, američkom predsjedniku i afričkim liderima nastupa ravnopravno i gleda u oči kad se priča o ljudskim pravima, trgovini i migracijama. Komisija će morati pregovarati i buduće odnose s Velikom Britanijom koja je pred izlaskom iz EU-a. Bit će to ogromna zadaća za šeficu Komisije.

Stara Komisija je uspjela otkloniti krize i Europu je učinila jačom, tako glasi analiza von der Leyen. I sad ona sama želi doprinijeti svojim akcentima i kreirati politiku za budućnost. Bit će to težak put. Ciljevi su ambiciozni. Trebat će joj i podrška najjače članice, njezine domovine Njemačke. Veliki ispit predstoji iduće godine, kada se bude odlučivalo o puno novca. Njemačka predsjednica Komisije tijekom njemačkog predsjedanja u drugom polugodištu iduće godine, a Njemačka je najveći neto platiša Unije, mora postaviti proračunski okvir za idućih sedam godina koji postavlja temelje budućnosti Unije. Hoće li savezna kancelarka Angela Merkel velikodušno podržati svoju bivšu ministricu? Ili će je pustiti da se koprca?

To će biti ispit zrelosti na kojem će se mjeriti rad Ursule von der Leyen. Nejasni načelni govori o budućnosti Unije su utihnuli, sad je vrijeme da se baci na posao.

Piše: Bernd Riegert/DW
29.11.2019. 08:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh